وکیل چک در اردبیل

خداوردی حنیور

قاضی سابق دادگاه های/تصادفات/کیفری/حقوقی/انقلاب/خانواده/۵سال سابقه وکالت

 حنیور قاضی سابق شیراز/بندرعباس/مرودشت(فارس)/جهرم(فارس)

وکیل پایه یک  دادگستری و مشاور حقوقی

(۰۹۲۲-۵۱۹-۲۴-۰۸)

(۰۹۱۷-۴۳۹-۳۷-۵۴)

وکیل چک در اردبیل

وکیل چک در اردبیل

بهترین وکیل چک در اردبیل

مفهوم حقوقی شدن چک

اغلب افراد تصور می‌کنند چکی که حقوقی می‌شود از اعتبار افتاده است و بی‌ارزش است، در حالی که این‌گونه نیست. در چک‌های حقوقی فقط صادرکننده قابل تعقیب و مجازات کیفری نیست اما می‌توان تقاضای توقیف اموال و دارایی صادرکننده را کرد و دادگاه نیز حکم به پرداخت مبلغ چک خواهد داد، مگر آنکه با دفاعیات صادرکننده ثابت شود که به طور کلی طلبی وجود ندارد یا آن که چک بابت ربا صادر شده است یا به هر دلیل دیگر دارنده چک استحقاقی ندارد.

بیشتر بخوانید:وکیل چک در ارومیه

مطالبه وجه چک از دادگاه

برخی گمان می‌کنند برای وصول وجه چک برگشتی از طریق دادگاه، فقط باید شکایت کیفری کنند در حالی که حتی اگر این شکایت به نتیجه برسد، دادگاه تنها حکم به مجازات حبس خواهد داد و درباره طلب دارنده اظهار نظر نمی‌کند. هم درباره چک‌های کیفری و هم چک‌های حقوقی، دادگاه تنها در صورتی حکم به پرداخت مبلغ چک در وجه دارنده چک خواهد داد که دارنده به عنوان خواهان، فرم مخصوص دادخواست را تکمیل و با پرداخت هزینه دادرسی از طریق ابطال تمبر و سایر تشریفات قانونی، آن را تحویل دفتر دادگاه کند.

در غیر این صورت دادگاه قانونا نمی‌تواند حکمی مبنی بر پرداخت مبلغ چک صادر کند. البته در بسیاری موارد، صادرکننده به علت ترس از مجازات، خود رأسا مبادرت به پرداخت مبلغ چک می‌کند. در این صورت زحمت تقدیم دادخواست نیز از دوش دارنده چک برداشته خواهد شد.

بیشتر بخوانید:وکیل چک

مجازات جرم چک برگشتی – چک بی محل

علیه صادر کننده چک در صورت جمع بودن شرایط می‌توان شکایت کیفری مطرح نمود. علیه ضامنین یا ظهرنویسان طرح دعوی کیفری امکان‌پذیر نیست. تسلیم شکایت جزایی و تعقیب کیفری صادرکننده چک بلامحل، چون دارای مجازات برای مرتکب می‌باشد و علی‌الخصوص در مواردی که اطلاعاتی از اموال صادر کننده در دسترس نیست و یا صادر کننده اموال خویش را مخفی نموده و یا به طور صوری به دیگران منتقل نموده، اهرم فشار مؤثری محسوب می‌گردد.

برای تعقیب چک کیفری دارنده چک فرصت دارد تا ۶ ماه پس از تاریخ صدور آن (که طبعا باید همان تاریخ سررسید نیز باشد) چهت اخذ پول به بانک مراجعه نماید و اگر چک قابل پرداخت نباشد گواهی عدم پرداخت اخذ نماید و تا ۶ ماه پس از اخذ گواهی عدم پرداخت از بانک نیز باید برای شکایت کیفری اقدام نماید. (برای تعقیب کیفری چک مرجع صالح دادسرایی می‌باشد که بانک محال علیه یعنی بانکی که گواهی عدم حضور را صادر کرده، در حوزه قضائی آن قرار گرفته است البته لازم به ذکر است که شکوائیه از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضائی ثبت و سپس به مرجع صالح ارسال می‌گردد.

مطابق با ماده ۷ قانون صدور چک «هر کس مرتکب بزه صدور چک بلامحل گردد به شرح ذیل محکوم خواهد شد:

الف- چنانچه مبلغ مندرج در متن چک کمتر از ده میلیون (۰۰۰/ ۰۰۰/ ۱۰ ریال) باشد به حبس تا حداکثر شش ماه محکوم خواهد شد.

ب- چنانچه مبلغ مندرج در متن چک از ده میلیون (۰۰۰/ ۰۰۰/ ۱۰ ریال) تا پنجاه میلیون (۰۰۰/ ۰۰۰/ ۵۰ ریال) باشد از شش ماه تا یک سال حبس محکوم خواهد شد. ج- چنانچه مبلغ مندرج در متن چک از پنجاه میلیون (۰۰۰/ ۰۰۰/ ۵۰ ریال) بیشتر باشد به حبس از یک سال تا دو سال و ممنوعیت از داشتن دسته چک به مدت دو سال محکوم خواهد شد و در صورتی که صادر کننده چک اقدام به اصدار چک‌های بلامحل نموده باشد، مجموع مبالغ مندرج در متون چک‌ها ملاک عمل خواهد بود. تبصره: این مجازات‌ها شامل مواردی که ثابت شود چک‌های بلامحل بابت معاملات نامشروع و یا بهره ربوی صادر شده، نمی‌باشد.

وکیل چک در اردبیل

وکیل چک در اردبیل

 

بیشتربخوانید:چک سفید امضا

مواردی که صادر کننده چک بلامحل قابل تعقیب جزایی و کیفری نمی‌باشد و فقط به صورت حقوقی می‌توان اقامه دعوی کرد، به شرح ذیل می باشد :

 • ظرف ۶ ماه پس از صدور گواهی عدم پرداخت از جانب بانک، دارنده چک جهت وصول وجه آن به بانک مراجعه نکرده و گواهی عدم پرداخت اخذ ننموده باشد.
 • ظرف ۶ ماه از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت از جانب بانک، دارنده چک درخواست تعقیب جزایی ننموده باشد.
 • در صورتی که چک مدت‌دار بوده و تاریخ صدور (ذیل امضا صادرکننده) و تاریخ سررسید یکی نباشد، یعنی تاریخ صدور مقدم بر تاریخ سر رسید باشد.

نکته: اصل بر این است که چک به روز می‌باشد و اگر صادرکننده چک ذیل امضا خویش تاریخ درج نکرده باشد، باید اثبات نماید که چک مدت‌دار صادر گردیده است.

 • در صورتی که چک بلامحل پس از برگشت به شخص دیگری منتقل شده باشد که در این صورت شخص اخیر حق تعقیب جزایی ندارد، مگر اینکه وارث دارنده چک باشند.
 • در صورتی که صادر کننده چک قبل از تاریخ شکایت دارنده آن، وجه آن را نقدا به دارندۀ چک پرداخت و لاشه چک را دریافت نموده باشد .

نکته: وجود لاشه چک در ید صادرکننده، دلیل پرداخت وجه چک بوده، مگر خلاف آن اثبات گردد.

 • در صورتی که پس از شکایت، شاکی ترتیب انتقال چک مورد شکایت را به دیگری بدهد تعقیب جزایی متوقف می گردد .
 • در صورتی که ثابت شود چک سفید امضا داده شده است.
 • هرگاه در متن چک، وصول آن منوط به تحقق شرطی شده باشد.
 • هرگاه در متن چک قید شده باشد که چک بابت تضمین انجام معامله یا تعهدی صادر گردیده است.
 • چنانچه بدون قید در متن چک ثابت شود که وصول چک منوط به تحقق شرطی بوده یا چک بابت تضمین انجام معامله یا تعهدی صادر گردیده است.
 • در صورتی که ثابت شود چک بدون تاریخ صادر گردیده است.
وکیل چک در اردبیل

وکیل چک در اردبیل

نکته: اثبات این موضوع که چک بدون تاریخ صادر گردیده کار دشواری نمی‌باشد زیرا تشخیص تفاوت جوهر خودکار و همچنین تفاوت خطوط، به آسانی برای کارشناس میسر می‌باشد.

نکته: در شکایت کیفری صدور چک بلامحل جهت تکمیل شکوائیه در قسمت آدرس مشتکی عنه الزاما آدرس اعلامی به بانک، یعنی همان آدرس مرقوم در گواهی عدم پرداخت می‌بایستی قید گردد.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
+989225192408
تماس با ما
+989225192408