وکیل ملکی در کرمان

وکیل ملکی در کرمان

وکیل ملکی در کرمان

بهترین وکیل ملکی در کرمان

یکی از موارد بسیار مهم در شکل گیری دعاوی ملکی، انعقاد قراردادهای ناصحیح به جهت جهل و عدم آگاهی افراد به قانون است. اکثریت افراد جامعه بعد از حصول اختلاف، به وکلا مراجعه می نمایند؛ درصورتی که این موضوع علاوه بر صرف زمان بیشتر برای آنها، باعث تحمیل هزینه های زیادی نیز می گردد. توصیه می شود قبل از حدوث اتفاق و تنظیم قرارداد، به وکلای متخصص در زمینه دعاوی ملکی و وکیل ملکی مراجعه شود و تنظیم قرارداد زیر نظر وکیل متخصص صورت گیرد چرا که این امر خطرات احتمالی از جمله کلاهبرداری، فروش مال غیر، جعل مدارک ارائه شده و … را به حداقل می رساند.  عدم مراجعه به وکیل ملکی در برخی موارد ممکن است موجب بروز خسارت های مالی جبران ناپذیری شود. در همین راستا بسیار مهم است که برای موفقیت در یک پرونده حقوقی ملکی از یک وکیل پایه یک متخصص امور ملکی کمک بگیریم.

دعاوی ملکی چیست؟

دعاوی ملکی از جمله دعاویی است که بسته به نوع و موضوع آن می تواند جنبه حقوقی، کیفری و تلفیقی از هر دو را داشته باشد. موضوع دعاوی ملکی به نوعی به موضوع اموال منقول و انسان مربوط می شود که با توجه به نوع ملک و کاربری آنها در کشور ما، نظام حقوقی متفاوتی در این رابطه وجود دارد.

در امور و دعاوی املاک، مستغلات و اراضی، مواردی مطرح است که لازم است توسط وکیل ملکی، متخصصین و وکلایی که در زمینه املاک فعالیت می کنند و دارای تبحر و تجربه کافی هستند، پیگیری و انجام شود. زیرا دعاوی ملکی از جمله دشوار ترین و پیچیده ترین دعاوی حقوقی حاضر در مراجع قضایی هستند که بدون مشاوره با یک وکیل متخصص در امور ملکی به سختی می توان به حل آنها واقف شد.

ابطال سند رسمی توسط وکیل ملکی

سند رسمی، سندی است که مالکیت مالک به صورت رسمی در یکی از دفترخانه های رسمی به ثبت می رسد. و امکان جعل و خطا در آن نسبت به اسناد عادی کمتر است.حال ممکن است گاهی ذینفع ملک ادعا داشته باشد که دفاتر اسناد رسمی به اشتباه مالکیت ملک را تعیین کرده و برای اثبات ادعای خود و ابطال آن باید دلایل محکمی داشته باشد. اما از آنجایی که قانونگذار محدودیت های بسیاری برای ابطال این اسناد در نظر گرفته است؛ ذینفع ملک به سختی میتواند بدون وکیل متخصص امور ملکی، ادعای خود را به اثبات برساند.

دعوای ممانعت از حق و رفع مزاحمت

دعوای رفع مزاحمت هم از جمله دعاوی تصرف می باشد. و در آن متصرف ملک از مزاحم تصرف در ملک خود شکایت می نماید و به این ترتیب به رفع مزاحمت وی می پردازد.

وکیل ملکی در کرمان

وکیل ملکی در کرمان

دعاوی ملکی کیفری

دعاوی ملکی کیفری به آن دسته از دعاوی اطلاق می شود که در آن هنگام معامله و خرید و فروش املاک، جرم صورت گرفته است. در موارد مربوط به دعاوی کیفری، مدعی العموم و یا شاکی خصوصی اقدام به طرح شکایت می نماید. در مورد دعاوی ملکی کیفری، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دعوای مربوط به جعل اسناد ملکی با هدف کلاهبرداری
 • دعوای مربوط به ارتکاب جرم کلاهبرداری در حوزه معاملات املاک
 • دعوای مربوط به خیانت در امانت در خصوص املاک
 • دعوای ناشی از انتقال منافع ملک غیر به سایر اشخاص
 • دعوای ناشی از استفاده از سند جعلی در ارتباط با معاملات ملکی
 • دعوای مربوط به تخریب ملک افراد
 • تغییر کاربری اراضی کشاورزی بدون اخذ مجوز از واحد های اداری و قضایی واجد صلاحیت
 • جعل اسناد املاک و مستغلات
وکیل ملکی در کرمان

وکیل ملکی در کرمان

دعاوی ملکی ثبتی

ماهیت و کلیت دعاوی ثبتی ملکی، مربوط به حوزه ثبت اسناد و املاک است. پرونده های زیادی در خصوص دعاوی ثبتی ملکی در مراجع قضایی مطرح می شود که  بهره گیری از یک وکیل پایه یک متخصص امور ملکی، در حل و فصل آنان قطعا موثر خواهد بود. در این مقاله به تعدادی از آنها اشاره می کنیم:

 • ابطال سند رسمی
 • ابطال سند مالکیت معارض
 • توقیف عملیات اجرایی در مراحل مختلف کار
 • ابطال ساز و کار و مراحل ثبتی کمیسیون های گوناگون ثبتی

خصوصیات بهترین وکیل ملکی

وکیل ملکی به وکیلی گفته می شود که در حوزه دعاوی ملکی تخصص دارد و با توجه به تجربه و تخصص و اشرافی که در زمینه  پرونده های ملکی دارد، دارای ویژگی هایی است که ممکن است سایر وکلا از آن بی بهره باشند. یکی از خصوصیات مهم وکیل ملکی مجرب، بهره مندی او از دانش به روز در باب قوانین جدید و قوانین قدیم درخصوص املاک و تسلط وی به آرای وحدت رویه در علم حقوق املاک می باشد.

وکیل ملکی با تجربه

از دیگر مشخصات و ویژگی های منحصر به فرد وکیل متخصص دعاوی ملکی، این است که علاوه بر دارا بودن تمام موارد ذکر شده، در نگارش لایحه تمامی موارد مرتبط با پرونده را ذکر کرده و به جهت داشتن فن و قدرت بیان و اشراف و تسلط کامل بر پرونده، در حضور قاضی مقتدرانه از موکل خود دفاع نماید. نکته ای که باید به آن توجه داشت آن است که وکیل متخصص در امور ملکی، هرچند توانایی دفاع و اقامه دعوا در انواع دعاوی از قبیل دعاوی خانواده مانند یک وکیل خانواده را دارد، اما وارد چنین دعاوی نمی شود و صرفا تمام تمرکز خود را در امور ملکی معطوف می نماید.

سوالات شما عزیزان از آقای حنیور وکیل ملکی در کرمان

 الزام موجر به انجام تعمیرات اساسی ملک مورد اجاره به چه نحو است؟

پاسخ: کلیه عقود و قرارداد ها که بین افراد، در زندگی اجتماعی به منظور رفع نیازهای آنان تنظیم می گردد آثار و لوازمی برای تنظیم کنندگان آن ایجاد می کند که این آثار و لوازم قبل از وقوع عقد برای طرفین لازم الوفا نبوده است به عبارت واضح تر اگر شخصی تعهدی می نماید به لوازم آنچه بر این تعهد عرفا یا قانونا یا عادت مرتبط می گردد متعهد می شود اخذ به شی اخذ به لوازم آن هم هست.

اصاله اللزوم قاعده ایست عقلانی و ملاک آن بناء عقلاست و مدرک اصلی آن از قرآن کریم وفاء به عقد است و می توان ایفای تعهداتی که در متن عقد به آن تصریح شده و نیز لوازم و آثار عقد را لازم الوفاء دانست.

تعمیرات: در هنگامی که شخص به وکیل جهت اقامه دعوایی یا اخذ حق مراجعه می نماید مثلا شخصی با مراجعه به دفتر وکیل بیان می نماید که بنده ملکی را اجاره نموده ام و حال پس از انعقاد قرارداد متوجه شده ام آن احتیاج به تعمیرات اساسی دارد و قابل استيفاء جهت کار مورد نظر بنده نیست و بنده در آن مکان تبلیغات و هزینه نموده ام و حال از وکیل می خواهد با طرح دعوا موجر را ملزم به تعمیرات در عین مستأجر نماید و وکیل به شرح ذیل مراحل و اقداماتی را که می بایست جهت رسیدن به هدف انجام دهد برای ارباب رجوع شرح داده و اظهار می نماید:

الف) نحوه تنظیم دادخواست: اصولا رسیدگی به دعاوی حقوقی در دادگستری مستلزم تقدیم دادخواست از طرف مدعی (خواهان) می باشد . دادخواست به دفتر دادگاه و در نقاطی که چندین شعبه وجود دارد به دفتر شعبه اول تسلیم می گردد.

دادخواست به برگه چاپی مخصوص گفته می شود که در خواست خواهان در آن قید شده است یا به عبارت دیگر دادخواست بیان ادعا نزد مراجع قضایی در اوراق مخصوص است. دادخواست را می توان از محل فروش اوراق قضایی واقع در کلیه دادگستری ها و مجتمع های قضایی در سراسر کشور تهیه نمود و با عنایت به اینکه بر اساس نوع مطالب مندرج در آنها یعنی نوع خواسته تا حدی با هم متفاوتند اما همگی آنها اغلب حاوی نکات یکسان در مورد مشخصات می باشد و خواهان باید آنچه را که از خوانده می خواهد به عنوان خواسته خود در دادخواست تعیین و میزان آن را از حیث بها مشخص کند.

اگر موجر نسبت به انجام تعمیرات اساسی اقدامی به عمل نیاورد، مستاجر اجازه تعمیرات ساختمان را دارد و برای اینکار مستاجر باید مطابق قانون اقدام کند یعنی به مرجع صلاحيتدار دادگاه با شورای حل اختلاف مراجعه نماید و اگر موجر تعمیرات مورد نظر را که از سوی مرجع صلاحیتدار مقرر شده، در مهلت مقرر انجام نداد مستاجر می توانند با اجازه مقام محترم قضایی تعمیرات مورد نظر را به اندازه معمول و متعارف انجام دهد و این عمل باید با نظارت مأمور اجرا صورت پذیرد البته مستأجر علاوه بر این حق، حق فسخ قرارداد مورد اجاره را نیز دارد.

وکیل ملکی در کرمان

وکیل ملکی در کرمان

تعارف متفاوت دارد و دعوای مالی؛ دعوایی است که هدف طرح کننده آن (خواهان) بدست آوردن مال باشد ولی در دعوایی غیرمالی هدف خواهان مستقیما بدست آوردن مال نیست گرچه ممکن است دارای آثار مالی باشد. ب) تعاریف موجر و مستأجر: چه موجر و چه مستأجر دارای حقوق و وظایفی هستند که بعد از تنظیم قرارداد اجاره برای آنها به وجود می آید از طرفی با توجه به تغییر قوانین مربوط به این عقد در سال ۱۳۷۶ ضروری است تا به آثار این قرارداد برای طرفین عقد اشاره ای داشته باشیم .

اجاره نامه هم می تواند بصورت رسمی در محضر هم توسط افراد عادی تنظیم شود.

۱) تعریف عقد اجاره: عقدی است که برابر آن مستاجر مالک منافع مالی می شود که به اجاره او در می آید که اصطلاحا آن را عین مستاجره می نامند.

۲) مدت اجاره: در اجاره مدت اجاره عبارت است از یک ماه. یکسال و …. باید مشخص و در قرارداد گنجانده شود و الا عقد باطل است.

۳) مستاجر: کسی است که ساختمان را از موجر اجاره کند.

ج) بحث پیرامون موضوع:

مکان مسکونی یا تجاری که به اجاره شخص یا اشخاص داده می شود ممکن است در زمان و مدت اجاره نیاز به تعمیرات اساسی یا جزئی داشته باشد و تعمیرات اساسی مکان اجاره ای یعنی تعمیراتی که مربوط به اصل و بنا و تأسیسات عمده نصب شده در آن مانند باز کردن پنجره، نورگیر در دیوار ساختمان یا نصب درب برقی برای پارکینگ، دستگاههای حرارتی و تهویه و یا آسانسور و یا تعویض سیم کشی ساختمان بر عهده موجر و مالک می باشد ولی تعمیرات جزئی مانند تعمیر قفل درب ورودی، زدن درزگیر برای پنجره ها و امثال این تعمیرات که جهت استفاده بهتر از عین مستاجره می باشد بر عهده مستاجر می باشد و البته این تا زمانی است که طرفین بر خلاف آن با یکدیگر توافق نکرده باشند و این در صورتی است که موجر یا مستاجر می تواند با  توافق یکدیگر هر یک از این وظایف را بر عهده بگیرند.

حال اگر موجر نسبت به انجام تعمیرات اساسی اقدامی به عمل نیاورد، مستاجر اجازه ی تعمیرات ساختمان را دارد و برای این کار مستاجر باید مطابق قانون اقدام کند، یعنی به مرجع صلاحيتدار دادگاه یا شورای حل اختلاف مراجعه نماید و اگر موجر تعمیرات مورد نظر را که از سوی مرجع صلاحیتدار مقرر شده در مهلت مقرر انجام نداد، مستاجر می تواند با اجازه مقام محترم قضایی تعمیرات مورد نظر را به اندازه معمول و متعارف انجام دهد و این عمل باید با نظارت مأمور اجرا صورت پذیرد، البته مستأجر علاوه بر این حق، حق فسخ قرارداد مورد اجاره را نیز دارد و چنانچه مستاجر مانع انجام تعمیرات اساسی شود و انجام تعمیرات نیز ضرورت داشته باشد، دادگاه مستاجر را به رفع ممانعت از حق ملزم می کند و هنگامی که موجر از انجام تعمیرات اساسی خودداری کند هزینه ی انجام تعمیراتی که با نظارت دادگاه یا شورای حل اختلاف به صورت تعمیرات اساسی انجام شود و مخارج آن حداکثر تا معادل ۶ ماه اجاره بها به حساب موجر محاسبه می شود و از اجاره بها کسر خواهد شد، حال چنانچه موجر در این راستا ایجاد مزاحمت نماید با عنایت به اینکه تعمیرات اساسی موجر باید در یک فرصت مناسب و معقول و متعارف صورت گیرد و با وجود اختلاف بین آن دو، دادگاه صلاحیتدار مهلت مناسبی را برای انجام این گونه تعمیرات معین خواهد نمود و موجر جز در تعمیرات اساسی و ضروری مستاجر حق ندارد، استفاده ی وی را از انشعابات برق و آب و گاز و تلفن و …. محروم نماید و در صورت تخلف دادگاه صلاحیتدار فورا و بدون رعایت تشریفات موضوع را رسیدگی و دستور برقراری و وصل این منابع را خواهد داد .

البته موجر حق اعتراض به این نظر و تصمیم را دارد و مرجع تصمیم گیری نسبت به این اعتراض ایشان رسیدگی و نتیجه ی رسیدگی مزبور به صورت قطعی خواهد بود و مستاجر نمی تواند مانع از رویت خریدار یا مالک در صورت برخورد با ممانعت مستاجر برای رفع ممانعت از حق به دادسرای محل وقوع ملک، مراجعه و شکایت می نماید و مرجع تصمیم گیری در این خصوص با بررسی موضوع و دلایل و مدارک شاکی به ضابطین قضایی دستور می دهد تا مالک یا خریدار در معیت و با همراهی مأمورین از عین مستاجره دیدن نمایند.

وکیل ملکی در کرمان

وکیل ملکی در کرمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
+989225192408
تماس با ما
+989225192408