وکیل مزاحمت در شیراز

قاضی سابق دادگاه های/تصادفات/کیفری(مزاحمت)/حقوقی/انقلاب/خانواده/۵سال سابقه وکالت

 حنیور قاضی سابق شیراز/بندرعباس/مرودشت/جهرم

وکیل در شیراز و مشاور حقوقی

(۰۹۲۲-۵۱۹-۲۴-۰۸)

(۰۹۱۷-۴۳۹-۳۷-۵۴)

آقای خداوردی حنیور
وی بورسیه دانشگاه علوم قضایی تهران بوده است.
قاضی سابق دادگاه های بندرعباس مرودشت جهرم و شیراز بوده است.
وی در شهر شیراز سابقه قضاوت در دادگاه های
حقوقی کیفری انقلاب خانواده و تصادفات
و
 ۵ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری را دارد!
وکیل مزاحمت در شیراز

وکیل مزاحمت در شیراز

بهترین وکیل مزاحمت در شیراز

وکیل دادگستری در پرونده مجازات مزاحمت تلفنی

مزاحمت تلفنی عملی است که افراد به‌صورت آگاهانه مرتکب آن می‌شوند . این مزاحمت در انواع مختلف مانند سکوت کردن، سوت زدن، تهدید به قتل و تهدید به انتشار تصاویر خصوصی افراد نمایان می‌شود. مجازات مزاحمین تلفنی با شکایت شاکی شروع می‌شود و اگر فردی شکایت نکند این پرونده به جریان نخواهد افتاد. از طرفی در ماده ۷۲۷ قانون مجازات اسلامی جرائمی هستند که قابل گذشت بوده اما جرم مزاحمت تلفنی در این ماده نیامده است.
وکیل دادگستری در پرونده مجازات مزاحمت تلفنی نقش مشاور را می تواند ایفا کند.

اقدامات لازم جهت کشف مزاحم تلفنی

مشترکین تلفن همراه هم می توانند برای کشف مزاحم تلفنی به مراکز تلفن ثابت (در تهران ) و ادارات مشترکین (سایر استانها) مراجعه و با ارائه اصل کارت ملی و تکمیل فرم مربوطه جهت پیگیری اقدام کنند. همچنین می توانند با مراجعه به دفتر وکیل دادگستری نسبت به تشکیل پرونده و واگذاری وکالت برای مجازات مزاحمت تلفنی اقدام کرد .

راهکار پیگیری مزاحمت تلفنی با سیم کارت ناشناس

از آنجا که در پرونده های مزاحمت تلفنی دیده شده عموما فرد مزاحم از سیم کارت افراد ناشناس استفاده کرده تا با این کار شناسایی نگردد، چند راهکار زیر برای مقابله با این موضوع خدمت شما عرض می گردد.

۱- از مقام قضایی طی یک لایحه (درخواست) تقاضا نمایید دستور مبنی بر اینکه سیم کارت فرد مزاحم توسط چه کارت بانکی شارژ شده و کارت مذکور متعلق به چه کسی می باشد را صادر نمایند

۲- از مقام قضایی تقاضای صدور دستور نقطه یابی نمایید تا محدوده تماس یا پیامک ارسال شده مشخص گردد

خوبی این موضوع این است که وقتی طی یک دلیل دیگر اتهام متوجه شخصی است وقتی آدرس ایشان منطبق با همان آدرس نقطه یابی شده باشد، قرینه ای قوی بر ارتکاب جرم توسط همان فرد است

۳- اما اقدام بسیار موثر اینکه استعلام شماره سریال گوشی که سیم کارت فرد مزاحم در آن بوده انجام و پس از اعلام نتیجه استعلام، استعلام بعد مبنی بر اعلام شماره سیم کارتهای که قبلا در آن گوشی بوده و استفاده شده و مشخصات صاحب آن سیم کارت قبلی استعلام شود.

وکیل مزاحمت در شیراز

وکیل مزاحمت در شیراز

مجازات مزاحمت تلفنی

طبق گفته آقای حنیور دادگستری،مجازات‌های قانونی مختلفی برای مزاحمت‌های تلفنی در نظر گرفته شده است.

براساس قانون اصلاح تبصره دو ماده ۱۴ قانون تاسیس شرکت مخابرات ایران، هر فردی وسیله مخابراتی در اختیار خود را وسیله مزاحمت دیگری قرار دهد، یا به عمد و سوء نیت ارتباط دیگری را مختل کند:

 

برای بار اول :

پس از کشف، ارتباط تلفنی او به مدت یک هفته همراه با اخطار کتبی قطع و تجدید ارتباط مستلزم پرداخت هزینه های مربوط خواهد بود.

برای بار دوم:

پس از کشف نیز، ارتباط تلفنی او به مدت ۳ ماه همراه با اخطار کتبی قطع و تجدید ارتباط مستلزم سپردن تعهد از سوی مشترک یا قائم مقام قانونی وی و پرداخت هزینه های مربوط خواهد بود.

 برای بار سوم:

اگر این مزاحمت ادامه داشته باشد، شرکت مخابرات ارتباط تلفنی وی را به طور دایم قطع و اقدام به جمع آوری منصوبات تلفن می‌کند و در صورت داشتن ودیعه، آن را پس از تسویه حساب مسترد خواهد کرد.

وکیل مزاحمت در شیراز

مزاحمت تلفنی چند نوع است

مزاحمت‌های تلفنیانواع مختلفی داردو به شکل های گوناگون صورت می‌گیرد:

  1. سوت کشیدن، سکوت و فوت کردن در گوشی.
  2. فحاشی و بیان حرف‌های رکیک نسبت به مخاطب
  3.  دادن اخبار کذب و غیرواقعی به مخاطب
  4. بیان تهمت‌های ناروا که ممکن است عواقب وخیمی به دنبال داشته باشد.
  5. عنوان اخبار کذب و تکان‌دهنده که گاهی اوقات باعث شوک آنی می‌شود و آرامش خانواده‌ها را بر هم می‌زند.

مجازات  فردی  که از پشت تلفن فرد دیگری را تهدید به قتل می کند،چیست؟

طبق ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه و حبس از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد..

مجازات  فردی  که از پشت تهدید به  افشای تصاویر و اطلاعات خصوصی افراد می کند،چیست؟

پیرو پاسخ سوال فوق طبق ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه و حبس از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.

مجازات ایجاد مزاحمت تلفنی برای نهاد های عمومی مثل آتشنشانی چیست؟

در خصوص مزاحمت به نهادهای مختلف چیزی در قانون نیامده لذا به نظر اکثر حقوقدانان، قانون مجازات اسلامی در ارتباط با این موضوع نقص دارد.برای مثال سازمان آتش‌نشانی باید وقت خود را برای صحت تماس‌ها تلف کند لذا باید قانونی در ارتباط با این موضوع داشته باشیم تا افراد به خودشان اجازه ندهند که به همین راحتی مزاحم مراکز خدماتی و درمانی شوند.

اگر تلفن همراه خود را گم کرده باشیم و کسی توسط آن مزاحمت تلفنی ایجاد کند ما مجرم هستیم؟

لازم به ذکر است درصورت مفقودی گوشی همراه می بایست سریعا به مراجع قانونی اطلاع رسانی گردد زیرا مجازات سوء‌استفاده از تلفن‌های مفقودی به مالکان تلفن می‌رسد. اینکه صرفا ادعا کنند گوشی ایشان به سرقت رفته بدون ارائه هیچ دلیل محکمه پسندی مشخصا دادگاه دلیلی بر پذیرش این ادعا ندارد.

اگر خط تلفن و یا شماره ایی اجاره داده شود و با آن جرمی صورت گیرد مجرم کیست؟

برخی افراد با اجاره تلفن با مبالغ بالا از مالکان تلفن و منازل، مبادرت به برقراری ارتباطات بین المللی به صورت غیر قانونی و قاچاق می کنند که در این موارد نیز باید دقت لازم صورت گیرد چرا که در نهایت عواقب حقوقی و قضایی واگذاری منازل و تلفن متوجه مالک خواهد بود.

اگر شخصی پیامک (sms) با کلمات رکیک و غیراخلاقی به تلفن همراه دیگری ارسال نماید این عمل جرم است؟

درصورتی‌که پیام کوتاه ارسالی به دارنده تلفن همراه اهانت‌آمیز و خطاب به وی باشد مصداق ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی است ولی درصورتی‌که فردی غیر از مخاطب مورد اهانت یا استهزا قرار گرفته باشد. شخص متضرر از پیام می‌تواند حسب مورد بر طبق مواد ۶۰۸ و ۶۴۱ از قانون مجازات اسلامی و غیره شکایت کند.

وکیل مزاحمت در شیراز

(خانواده) این بخش به صورت ازمایشی به درخواست کاربران است و مرتبط به حوزه مقاله نمیباشد!

 تکلیف مهریه زن پس از فوت شوهر چیست؟

پاسخ: شاید خیلی از مردم تصور کنند بعد از فوت زوج (شوهر) ، مطالبه مهریه غیرممکن است و زوجه (زن) دیگر نمی تواند مالک مهریه مندرج در عقدنامه ازدواج باشد و آن را مطالبه کند. در حالی که این تصور اشتباه است و مقنن می گوید اگر زنی پس از مثلا سه سال از تاریخ فوت همسرش بخواهد مهریه خود را مطالبه کند، این امکان وجود دارد که در این راستا چند نکته دارای اهمیت است. فرض کنیم زنی پس از دو سال از تاریخ فوت همسرش می خواهد مهریه خود را مطالبه کند آنچه مسلم است این دعوی باید به طرفیت ورثه متوفی که ترکه (اموال بجا مانده از متوفی) را پذیرفتند در دادگاه طرح و اقامه شود.

حالا این سؤال مطرح می شود که دادگاه در موردی که مهریه زن وجه رایج است (نه سکه یا اموال منقول و غیر منقول) بر اساس شاخص سال فوت شوهر باید مهریه را محاسبه کند یا به نرخ روز و سال مطالبه مهریه؟ برابر ماده ۳ آیین نامه اجرایی قانون الحاق یک تبصره به ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی در مواردی که مهریه زوجه باید از ترکه، زوج متوفی پرداخت شود تاریخ فوت مبنای محاسبه قرار می گیرد.

اما در ادامه به این نکته مهم باید گفت برای مطالبه مهریه به کجا باید مراجعه کرد و چه اقداماتی را در این زمینه باید انجام داد؟ دو راه برای مطالبه مهریه وجود دارد؟

۱) زوجه می تواند با ارائه دادخواست حقوقی به دادگاه ویژه خانواده، مهریه خود، هزینه دادرسی و حق الوکاله وکیل را مطالبه نماید و همزمان تقاضای توقیف اموال همسرش و در صورت فوت شوهر تقاضای توقیف ترکه را نیز بنماید که بابت یک میلیون تومان اول مهریه، پانزده هزار تومان تمبر و بابت مابقی مهریه به ازای هر یک میلیون تومان، بیست هزار تومان تمبر الصاق می گردد

. اگر مهریه سکه یا طلا باشد و شوهر نتواند اصل آن را بپردازد، قیمت روز مطالبه آنها (روزی که زن آن را از طریق اجرای ثبت و یا دادگاه مطالبه می کند) ملاک اجرای قانونی حکم است . در صورت ناتوانی زوجه از پرداخت هزینه دادرسی، وی می تواند دادخواست اعسار از پرداخت هزینه دادرسی را به پیوست دادخواست مهریه ارائه دهد که دادگاه بدوا به این خواسته رسیدگی و سپس به خواسته اصلی بپردازد. بدیهی است زوجه در صورت اثبات اعسار از پرداخت هزینه دادرسی معاف خواهد بود.

۲) مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی: زن می تواند از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی مهریه خود را مطالبه نماید. به این صورت که قباله ازدواج خود را به دفترخانه محل ثبت عقد ارائه و تقاضای صدور اجرائیه می نماید سپس به اداره ثبت مراجعه و مهریه خود را مطالبه کرده که البته به میزان نیم عشر دولتی هزینه از شوهر یا ترکه متوفی (در صورت فوت شوهر) اخذ خواهد گردید. اجرائیه به شوهر یا وراث متوفی ابلاغ می شود و ۱۰ روز مهلت داده خواهد شد تا طلب زوجه را پرداخت کند. در صورتی که شوهر در این مدت دین خود را نپردازد زن می تواند با معرفی اموال و دارایی شوهر به اجرای ثبت، تقاضا کند اموال او توقیف شود و نیز می تواند مطالباتی را که شوهر از اشخاص دیگری دارد و یا موجودی حسابهای بانکی او را نیز توقیف کند. زن همچنین می تواند تقاضای توقیف حقوق شوهر را از سازمانها و مؤسسه های دولتی و یا خصوصی داشته باشد و تا میزان یک چهارم حقوق (مادام که شوهر متأهل است) و نیز یک سوم آن (در صورتی که زن و شوهر از یکدیگر جدا شوند و تا زمانی که شوهر زن دیگری اختیار نکرده) توقیف کند البته به شرط اینکه جز مستثنیات دین نباشد.

اگر مهریه سکه یا طلا باشد و شوهر نتواند اصل آن را بپردازد قیمت روز مطالبه آنها (روزی که زن از طریق اجرای ثبت و یا دادگاه مطالبه می کند) ملاک اجرای قانونی حکم است.

در این میان عده ای می پرسند اگر زن قبل از مطالبه مهریه از زوج، فوت کند و مهریه او وجه رایج باشد، ورثه زن استحقاق دریافت مهریه به نرخ روز را دارند یا همان مبلغ معین شده در عقدنامه ملاک محاسبه قرار می گیرد؟

آنچه مسلم است با فوت زوجه مهریه نیز به ورثه او منتقل می شود .  اصل مطلب که زوجه بابت مهریه داشته طبق قاعده ارث به ورثه به نسبت سهم الارث خود از اصل دین، طلب خود را از شوهر متوفی یا ماترک او مطالبه می کند، ولی آنچه ورثه مستحق دریافت آن هستند اصل مبلغ مندرج در عقدنامه به عنوان مهریه است نه قیمت روز . چون این حق را قانون فقط برای زوجه زنده متصور شده نه برای ورثه او.

البته در این خصوص نظر مخالف هم وجود دارد و عده ای معتقدند که ورثه ها، قائم مقام و جانشین او هستند و همان حقی که زوجه متوفی نسبت به محاسبه وجه رایج به قیمت روز دارد همان حق را ورثه او نیز دارا هستند.

نکته دیگر در خصوص تعهد پدر زوج در قبال پرداخت مهریه به زوجه از سوی پسرش است . مهریه با تراضی طرفین تعیین می شود و اصولا مسئوولیت پرداخت آن بر عهده شوهر است، اما گاهی اوقات به لحاظ این که زوج با پدرش زندگی می کند یا نزد او کار می کند یا به دلایل دیگر ممکن است پدر زوج پرداخت مهریه را تعهد کند، در این صورت با مطالبه مهر و اعلام اعسار زوج نسبت به پرداخت مهر، زوجه حق رجوع به پدر زوج را دارد.

 

هرگاه با حکم قطعی دادگاه کسی محکوم به پرداخت دین دیگری شود و از اجرای حکم خودداری کند و از او مالی به دست نیاید با درخواست کسی که حکم به نفع او صادر شده روانه زندان خواهد شد مگر آن که ثابت شود قدرت و توانایی پرداخت بدهی به صورت اقساط یا به طور کلی را ندارد.

 پیش نیاز ازدواج چیست؟

پاسخ: حتما شنیده اید که بلوغ اولین شرط ازدواج است، چیزی که دختر و پسر را به این پختگی می رساند که مدیریت یک زندگی را در دست گرفته و بتوانند گلیم خود را از آب بیرون بکشند. بلوغ جنبه های مختلفی دارد اما اغلب افراد تنها بلوغ جسمی را می شناسند و آن را پیش شرط ازدواج تلقی می کنند . در حالی که گاهی ممکن است ازدواج یک دختر و پسر به ظاهر بالغ، درست همان نتیجه ای را داشته باشد که دو نوجوان نابالغ با همدیگر زیر یک سقف زندگی کنند.

بلوغ و تکامل لازم برای ازدواج ابعادی دارد که در ادامه مطلب عنوان می کنیم و باید به آنها توجه ویژه داشته باشیم بلوغ جنسی: گذر از دوران کودکی و ورود به دوران بزرگسالی. بلوغ جنسی معمولا در دختران بین ۹ تا ۱۴ سال و در پسران بین ۱۱ تا ۱۵ سال اتفاق می افتد. زمانی که افراد به این بلوغ می رسند در رفتارهای خواسته ها، نگاه ها و جسمشان تغییراتی ایجاد می شود.

بلوغ عقلی: فردی که به بلوغ عقلی رسیده است هر حرفی نمی زند و هر کاری نمی کند. امام علی (علیه السلام) می فرمایند انسان عاقل اول فکر می کند بعد سخن می گوید و انسان جاهل اول سخن می گوید بعد فکر می کند.

فردی که به بلوغ عقلی رسیده، نصیحت پذیر است و توانایی درک شرایط را دارد و به قول و عده هایش عمل می کند و نسبت به خود و خانواده اش مسئولیت پذیر است. بلوغ نکاح: کسی که دو بلوغ قبلی (جنسی و عقلی) را داشته باشد به بلوغ نکاح رسیده است.

بلوغ عاطفی: فردی که قابلیت برقراری ارتباط عاطفی با دیگران را داشته باشد و بتواند احساسات خود را ابراز و مدیریت کند به بلوغ عاطفی رسیده است.

بلوغ اجتماعی: فردی که خود را در مقابل دیگران، قوانین و دنیای پیرامون خود مسئول بداند به بلوغ اجتماعی رسیده است. بلوغ فرهنگی: کسی که به زندگی با نگاهی پر امید می نگرد، به بلوغ فرهنگی رسیده است.

در مقابل کسی که زمین و زمان را لایق ایراد گرفتن می داند، به این بلوغ نرسیده است. اگر در دوران نامزدی فرد مقابل به غیر از شما از همه چیز و همه کس ایراد گرفت، بفهمید که نگاهش منفی است . فردی که به راحتی همه را زیر سؤال می برد، در زندگی آینده هم شما و خانواده تان را زیر سؤال خواهد برد.

بلوغ اخلاقی: فردی که خوش اخلاق، صادق و راستگوست و اخلاقش را کنترل می کند و به دیگران توهین نمی کند به بلوغ اخلاقی رسیده است.

رسول خدا (ص) می فرماید: بهترین مردان شما کسانی هستند که با تقوا، خوش قلب و با سخاوت هستند، چشمانی پاک دارند و با پدر و مادر خود به نیکی رفتار می کنند. آنها با همسر خود طوری رفتار نمی کنند که از دستشان به دیگران پناه ببرد. بلوغ اقتصادی: فردی که دارای کاری مناسب، آبرومند و ثابت است، برنامه ریزی اقتصادی و قدرت مالی دارد به بلوغ اقتصادی رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
+989225192408
تماس با ما
+989225192408