وکیل سقط جنین در شیراز

قاضی سابق دادگاه های/تصادفات/کیفری(سقط جنین)/حقوقی/انقلاب/خانواده/۵سال سابقه وکالت

 حنیور قاضی سابق شیراز/بندرعباس/مرودشت/جهرم

وکیل در شیراز و مشاور حقوقی

(۰۹۲۲-۵۱۹-۲۴-۰۸)

(۰۹۱۷-۴۳۹-۳۷-۵۴)

آقای خداوردی حنیور
وی بورسیه دانشگاه علوم قضایی تهران بوده است.
قاضی سابق دادگاه های بندرعباس مرودشت جهرم و شیراز بوده است.
وی در شهر شیراز سابقه قضاوت در دادگاه های
حقوقی کیفری انقلاب خانواده و تصادفات
و
 ۵ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری را دارد!
وکیل سقط جنین در شیراز

وکیل سقط جنین در شیراز

بهترین وکیل سقط جنین در شیراز 

 

هرگاه بر اثر ورود جنایت بر مادر آبستن، فرزند درون شکم او از بین برود، شخص بزه‌کار قصاص نمی‌شود، اما مکلف است دیه یا ارش صدمات واردشده به مادر و نیز دیه‌ی جنین را (بسته به این‌که در چه مرحله‌ای از رشد باشد) پرداخت کند و علاوه بر آن، به مجازات تعزیری نیز محکوم می‌گردد

 

سقط جنین از جمله مسائل پیچیده و بغرنج جوامع امروزی است. تقریباً همۀ جوامع بشری با توجه به تنوع گستردگی و میزان نفوذ باورهای دینی و اخلاقی میان طبقات مختلف جامعه، با این مسئله روبرو هستند. طبیعی است که نظام های حقوقی با داعیـۀ حفاظـت و حمایـت از ارزش ها و اعتقادات شهروندان جامعه، مواجهه ی جدی تر و عینی تری با این مسئله داشته باشند.

تعریف سقط جنین

در قوانین جزایی ایران قبل و بعد از انقلاب اسلامی تعریفی از سقط جنین ارائه نشده است. اما با توجه به مواد قانونی می‌توان آن را چنین تعریف کرد: «سقط جنین از نظر حقوقی به انجام هرگونه عمل مجرمانه‌ای که موجب وقفه در سیر طبیعی بارداری و از بین رفتن قابلیت حیات جنین در بیرون یا داخل رحم بشود، اطلاق می‌گردد.»

وکیل سقط جنین در شیراز

وکیل سقط جنین در شیراز

انواع سقط جنین

سقط جنین به سه شکل «جنایی»، «درمانی» و «خود به خودی» شناخته می شود، سقط جنین فقط در نوع جنایی آن مجازات دارد، در سقط خود به خودی، خاتمه بارداری بدون اراده مادر و یا فعل شخص ثالث است. در سقط درمانی به بارداری با رعایت قوانین و ضوابط خاتمه داده می شود.

۱- سقط جنایی، همان نوع از سقط جنین است که به عنوان سقط غیرقانونی شناخته شده و معمولا در مراکز غیرمجاز و به صورت زیرزمینی انجام می‌شود.

۲- سقط درمانی، نوعی از سقط جنین است که به موجب قانون و با رعایت شرایط و ضوابط مقرر از سوی قانونگذار، مجاز شناخته می‌شود.

۳- سقط خودبه خودی نیز، معمولا ناشی از نوعی اختلال جسمی و نهایتا ناتوانی مادر برای نگهداری جنین در رحم خود است که در واقع بدون دخالت پزشک یا خود مادر یا به عبارت ساده‌تر، بدون هیچ اراده و اختیاری رخ می‌دهد.

سقط جنین در قوانین ایران

برای جرم سقط جنین در قانون مجازات اسلامی تعریفی ارائه نشده است و می توان گفت هر عمل مجرمانه ای که منجر به خاتمه دوران بارداری گردد، چه سلب حیات از جنین در رحم مادر و یا خارج کردن آن از رحم مادر قبل موعد طبیعی به نحوی که قادر به ادامه حیات نباشد، سقط جنین محسوب می شود.

سقط جنین در حقوق ایران، پیش از انقلاب ممنوع بود و انجام آن محدود به مواردی می شد که برای حفظ حیات مادر ضروری بود. برای هر شخصی که در ارتکاب این جرم دخالت داشت، خواه به نحو مباشرت و یا معاونت اعم از طبیب، ماما، داروفروش و حتی مادری که راضی به سقط باشد، مجازات پیش بینی شده بود.

در ماده ۱۷ آیین نامه انتظامی نظام پزشکی مصوب ۱۳۴۸، سقط جنین جهت حفظ سلامت مادر پذیرفته شده و تشریفاتی را برای سقط جنین توسط پزشکان ذکر کرده بود. بنابراین پزشکان بدون دخالت مقام قضایی و بر اساس تشخیص خود با طی مراحلی می توانستند اقدام به سقط جنین کنند.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، شورای نگهبان ماده ۱۷ نظام پزشکی را خلاف شرع دانست و این ماده ملغی شد. در حال حاضر قوانین مربوط به جرم سقط جنین و یا موارد پذیرش آن در بسیاری از موارد از احکام شرعی فقه امامیه نشأت گرفته است. لیکن درباره این که سقط جنین قتل نفس محسوب می شود و مستلزم قصاص است، قانون مجازات اسلامی از فقه امامیه پیروی نکرده است. از منظر فقهی سقط جنین به دو مرحله تقسیم می شود: قبل از دمیده شدن روح و بعد از آن.

در مرحله اول؛ قبل از دمیده شدن روح، سقط جنین به دلیل این که دارای حیات نباتی است، قتل نفس محسوب نمی شود. و در مرحله دوم؛ به دلیل دمیده شدن روح، تفاوتی میان جنین و سایر انسان ها نیست و قتل آن حرام است.

لیکن از منظر قانون مجازات اسلامی سقط جنین بعد از دمیدن روح و یا قبل از آن همان مجازات سقط جنین را دارد و قتل نفس نیست.

وکیل سقط جنین در شیراز

وکیل سقط جنین در شیراز

درخواستی کاربران(خانواده)

منظور از جمله” الزام به تمکین” چیست؟

پاسخ: چنانچه زن، «نشوز» کند (نشوز عبارت است از خروج زوجه از انجام تکالیف واجبی که قانونگذار بر عهده ی وی در رابطه با شوهر گذاشته است یعنی حاضر به تمکین عام و خاص نسبت به وظایف زناشویی خود و زندگی مشترک نشود و یا به نوع دیگر محل زندگی مشترک را بدون اجازه ی همسر خود ترک نماید . در این فرض زوج می تواند در صورت عدم سازش دعوی الزام به تمکین را در دادگاه خانواده مطرح نماید. مدارک و منضمات مورد نیاز برای طرح دعوی الزام به تمکین: – تصویر مصدق سند ازدواج (اجباری) – تصویر مصدق شناسنامه (اختیاری) – تصویر مصدق اظهارنامه (اختیاری) – کارت ملی (اجباری) -کارت عابربانک جهت پرداخت هزینه (اجباری) چنانچه از تحقیقات و اقدامات مورد تقاضا یکی از موارد ذیل انتخاب شده باشد این دلایل و منضمات اختیاری خواهد بود.

-درخواست استعلام

– تحقیقات محلی

– شماره پرونده استنادی

-شهادت شهود و مطلعين

– سایر دلایل و منضمات

 ازدواج و معیارهای انتخاب همسر کدامند؟

پاسخ: با چه کسی ازدواج کنیم؟ چگونه همسر آینده مان را بشناسیم؟ چه شرایطی برای همسر در نظر بگیریم؟ در چه سنی باید ازدواج کرد؟ چه شرایطی باید داشته باشیم تا ازدواج کنیم؟ و هزاران سؤال از این دست را هر روز جوانان در ذهن خود مرور می کنند و به دنبال جواب هستند. در این یادداشت و چندین یادداشت بعدی، سعی ما بر این است که به این امر مهم بپردازیم و سؤالاتی که مبتلا به عموم هست را از منظر روان شناسی کاربردی پاسخ دهیم.

در مورد ازدواج باید بگوئیم که این رابطه تنها به منظور ارضای تمایلات آنی نیست، بلکه زندگی آینده و خوشبختی زن و مرد و کودکان آنها بر اساس این پیوند قرار گرفته است و چنانکه در بحث تربیت کودک نیز مطرح کردیم یکی از علل عمده اختلالات روانی در کودکان، گسسته شدن رابطه خانواده و یا اختلافات خانوادگی است. ازدواج موفق بستگی به عوامل مختلفی دارد که خیلی از آنها را باید در دوران نامزدی (قبل از ازدواج) ارزیابی کرد . عوامل دیگری نیز در موفقیت زندگی زناشویی مؤثر است که می توان آنها را بعد از ازدواج شناخت. در ازدواج، سازش دائمی و از خودگذشتگی فراوان لازم است ولی اگر زن و مرد قبل از ازدواج با یکدیگر توافق بیشتری داشته باشند امکان سازش بعدی بیشتر خواهد بود.

مهمترین عوامل توافق در ازدواج عبارتند از:

۱) رشد عاطفی و فکری.

۲) تشابه علایق و طریق تفکر.

۳) تشابه مذهبی مسائل عینی مذهبی مدنظر است نه کلیات

۴) تشابه تحصیلی و طبقاتی

۵) تشابه طرز فکر نسبت به امور جنسی.

۶) تشابه علاقه به زندگی و سرعت عمل در کارها.

۷) رابطه با خانواده زن و شوهر.

معیارهای همسر: باید به خاطر داشته باشیم که هدف اساسی از زندگی مشترک خانواده برخوردار شدن زن و مرد از صفا و صمیمت است.

به همین مناسبت زن و مرد باید انگیزه ازدواج را بر محور امور معنوی قرار دهند نه امور مادی همانند زیبایی . زیرا اگر چه زیبایی زن خود یکی از عواملی است که هر انسانی به طور طبیعی جذب آن می شود و اسلام نیز زیبایی زن را مورد توجه قرار داده است، ولی این به آن معنی نیست که انگیزه ازدواج تنها بر محور جمال و زیبایی دور بزند و امور اخلاقی و معنوی نادیده گرفته شود. باید توجه داشته باشیم که معیار زندگی مشترک تنها زیبایی ظاهری نیست بلکه اخلاق و عفت و سازگاری نیز لازمه زندگی است . پس اگر به همراه زیبایی، روحیه ی پاک انسانی نباشد، این زیبایی نیکو و پسندیده نخواهد بود و ازدواج با چنین زنی سعادت و خوشبختی به بار نخواهد آورد.

امام جعفر صادق عليه السلام در این باره می فرماید: هر گاه مردی زنی را به خاطر زیبایی و ثروتش به ازدواج خود در آورد، سعادت و خوشبختی مرد موکول به همان امر خواهد بود و اگر مردی زنی را به خاطر دینداری و تقوا به همسری برگزیند، پروردگار متعال زیبایی و ثروت را نیز نصیب او خواهد کرد.

رسول خدا (ص) درباره این گونه زیبایی های بی محتوا می فرماید: از ازدواج با خضراء دهن پرهیز کنید! سؤال شد خضراء دهن چیست؟ آن حضرت فرمورد: كل زیبایی که در مزبله ها می روید . یعنی زیبایی چهره ای که در محیط آلوده به فساد و تباهی نشو و نما کرده است.

آنچه در متن زندگی برای مرد ضرورت دارد اخلاق و سازگاری زن است و آنچه که خانواده را خوشبخت می کند حیا و عفت زن است، نه زیبایی و تنها به طور کلی آنچه که محیط خانواده را سرشار از عشق و محبت می کند رعایت اصول اخلاقی، پاکدامنی و پایبندی به تقوا و درستی و راستی است. دختران و پسرانی که در صدد ازدواج هستند باید دقیق باشند و ضمن توكل بر خدا تا حد ممکن بررسی های لازم را انجام دهند و بر مبنای معیارهای اساسی و منطقی اقدام به ازدواج کنند. ناگفته نماند همان طور که بررسی ها و دقت های منطقی لازم و ضروری است، وسواس و شک و تردیدهای بیش از حد معقول نیز نادرست و زیان آور است.

وکیل سقط جنین در شیراز

وکیل سقط جنین در شیراز

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
+989225192408
تماس با ما
+989225192408