وکیل در چرام

خداوردی حنیور قاضی سابق شیراز/بندرعباس/مرودشت/جهرم

وکیل پایه یک و مشاور حقوقی

(۰۹۲۲-۵۱۹-۲۴-۰۸)

(۰۹۱۷-۴۳۹-۳۷-۵۴)

وکیل در چرام

وکیل در چرام

آقای خداوردی حنیور 

وی بورسیه دانشگاه علوم قضایی تهران بوده است.

قاضی سابق دادگاه های هرمزگان مرودشت جهرم و شیراز بوده است.

وی در شهر شیراز سابقه قضاوت در دادگاه های

حقوقی

کیفری

انقلاب

خانواده

و تصادفات را دارد.

وی ۵ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری را دارد

وکیل در چرام

بهترین وکیل در چرام

خداوردی حنیور قاضی سابق شیراز/بندرعباس/مرودشت/جهرم

وکیل پایه یک و مشاور حقوقی

(۰۹۲۲-۵۱۹-۲۴-۰۸)

(۰۹۱۷-۴۳۹-۳۷-۵۴)

وکیل در چرام

وکیل در چرام

وکیل چک:

چک به عنوان مهمترین سند تجاری نقش مهمی در نظام اقتصادی هر کشور ایفا می کند. از قضا این سند تجاری پر استفاده در ایران هم مهمترین ابزار پرداخت محسوب می شود.

نقش چک در نظام اقتصادی ایران را می توان از میزان استفاده آن درک کرد. به طور سالانه حدود ۴۰ الی ۵۰ درصد پرداخت ها از طریق چک انجام می شود. البته چک کاغذی به دلیل هزینه بالا و ریسک ذاتی که در خود دارد همواره یکی از گزینه هایی بوده که برای حذف آن و جایگزین کردن آن با راهکارهای جدید تلاش های بسیاری شده است. بسیاری از کشورها در سال های اخیر تلاش کرده اند تا حضور پررنگ چک های کاغذی در اقتصاد را کمتر کنند.

وکیل در چرام

تعریف چک

طبق قانون ، چک نوشته ای است که به واسطه آن صادر کننده به محال علیه ( محلی که پول در آن قرار دارد مثل بانک ) دستور می دهد تا همه یا بخشی از پولی که نزدش هست را به دارنده چک بپردازد . برای صدور چک باید نکاتی را رعایت کرد از جمله اینکه صادر کننده چک باید مواردی که در متن چک قید شده است را به طور صحیح و بدون قلم خوردگی و خط خوردگی  تکمیل نماید .بر طبق قانون چک باید بر عهده بانک کشیده شود و اگر شخصی سندی را حتی با ظاهر چک به عهده شخص ثالثی صادر کند، حتی اگر شخص ثالث هم رضایت دهد، این سند چک محسوب نمیگردد.

انواع چک

چک به دو نوع است عادی و بانکی که مستقلان به توضیح هر یک میپردازیم

 

چک عادی: چک عادی همان است که در بازار و معاملات رایج است. تاریخ و امضا و مبلغ دارد و با مراجعه به بانک و در صورت تطبیق امضا و وجود موجودی وصول میگردد. با این نوع چک، اکثرا آشنایی بیشتری داریم. چک بدون تاریخ: چکی را که تمام موارد آن کامل باشد و فقط تاریخ نداشته باشد را چک بدون تاریخ می نامند. چک بدون تاریخ با رعایت شرایطی و با پر کردن تاریخ میتواند قابل وصول شود.

چک سفید امضاچک سفید امضاء چکی است که بدون مبلغ امضاء شده باشد، حتی اگر تاریخ داشته باشد و در وجه شخصی صادر شده باشد. چک صیادی:چک صیادی در حقیقت یک نوع از چک نیست بلکه فرمت متحدالشکل چک است که چند سالی است رعایت این فرمت برای بانک ها الزامی شده است. ضمنا چک صیادی ویژگی هایی دارد که چک غیر صیادی ندارد. مثلا قابلیت استعلام در سامانه چکاوک و یا حمایت های قانون جدید چک صرفا شامل چک صیادی است. چک تایید شده:در این نوع چک بانکی که چک بر عهده آن صادر شده، پرداخت وجه را تایید می کند. در حقیقت در این نوع چک، شخص آنقدر نزد بانک اعتبار دارد که حتی اگر در حسابش موجودی نباشد، بانک خود حاضر است که وجه چک را پرداخت نماید. امروزه این چک رایج نیست. مگر در موارد استثنایی.

وکیل در چرام

وکیل در چرام

انواع چک بانکی

چک مسافرتی:

چکی است که توسط بانک صادر و وجه آن در هریک از شعب آن بانک توسط نمایندگان و کارگزارن آن پرداخت می‌گردد.در گذشته چک مسافرتی گزینه مطمئنی به جای حمل پول نقد بود، اما امروزه با رواج کارت های اعتباری، دیگر چک مسافرتی بلا استفاده شده است.چک تضمین شده

در این نوع چک همانگونه که از نام آن پیداست، پرداخت وجه به گیرنده چک تضمین شده توسط بانک تضمین می شود و حتی اگر در حساب صاحب حساب موجودی نباشد، چک در همه شعب بانک تضمین کننده قابل وصول خواهد بود. چک بانکی (رمزدار): چک بانکی توسط بانک و به تقاضای صاحب حساب صادر می شود. منظور از رمز دار این است که بانک صادر کننده رمزی را برای دیگر بانک ها روی چک می نویسد که اصالت آن چک و جعلی نبودن آن را تایید مینماید. امروزه و با سیستمی شدن کارها، شماره چک توسط بانک دیگر قابل استعلام و ردیابی بوده و عملا درج رمز روی چک، بی معناست. صدور آن در وج حامل دیگر امکانپذیر نیست با مصوبه های جدید دیگر نمیتوان چک بین بانکی را با ظهرنویسی انتقال داد

وکیل در چرام

مجازات صدور چک بی محل

۱- اگر مبلغ کمتر از یک میلیون تومان (۱۰ میلیون ریال) باشد مجازات حبس حداکثر شش ماه خواهد بود.

۲- اگر مبلغ از یک تا ۵ میلیون تومان باشد حبس شش ماه تا یکسال خواهد بود.

۳- اگر مبلغ بیش از ۵ میلیون تومان باشد مجازات یک سال تا دو سال حبس و ممنوعیت از داشتن دسته چک به مدت دو سال خواهد بود.

۴- در صورتی که صادرکننده اقدام به صدور چک های بلامحل نموده باشد مجموع مبالغ مندرج در چک ها ملاک خواهد بود.

۵- دارنده، کسی است که چک در وجه او صادر گردیده یا پشت نویسی شده یا حامل چک در مورد چک های حامل یا قائم مقام قانونی آنهاست.

۶- کسی که چک پس از برگشت به او منتقل می شود حق شکایت کیفری ندارد مگر انتقال قهری باشد ( ارث رسیده ).

۷ این مجازات ها شامل مواردی که ثابت شود چک یا چک ها بابت معاملات نامشروع یا ربوی صادر شده نمی باشد.

در چه مواردی چک ضمانت کیفری ندارد؟

۱ اگر که چک برای انجام تعهد یا انجام یک معامله صادر شده باشداگر چک جهت بدهکاری صدرکننده چک باشد میتوان به دلیل اینکه این چک بلامحل است ان را از طریق کیفری پیگیری کرد

۲ در صورتی که چک سفید امضا باشد

۳ اگر ثابت شود که چک بدون تاریخ است

۴ اگر وصول چک منوط به شرطی باشد

۵ اگر ثابت شود که چک برای معامله ای نامشروع یا ربوی صادر شده است

۶ اگر بتوان ثابت کرد که ۶ ماه از تاریخ صدور چک گذشته است و دارنده جهت وصول آن به بانک مراجعه نکند و دارنده شکایت نکند این چک حقوقی است.

در قانون چک به این صورت تعریف شده است:

چک نوشته‌ای است که به موجب آن صادرکننده وجوهی را که در نزد محال علیه دارد کلاً یا بعضاً مسترد یا به دیگری واگذار می‌کند”.

بنا بر این تعریف، چک فرم خاصی ندارد و حتما نباید تاریخ داشته باشد. اما از آنجایی که این تعریف ممکن است کامل نباشد و یا ممکن است کاملا قابل فهم نباشد.

چک را اینطور تعریف مینماییم: چک یک سند تجاری با فرم خاصی است که بانک برای آنکه وجه موجودی حساب شخص را بتواند به محض ارائه چک به شخص دارنده چک تحویل دهد صاحب حساب می دهد.

البته صاحب حساب برای دریافت چک باید شرایط لازم از جمله امضا و مبلغ را داشته باشد. طبق قانون چک باید بر عهده بانک کشیده شود و اگر شخصی سندی را حتی با ظاهر چک به عهده شخص ثالثی صادر کند، حتی اگر شخص ثالث هم رضایت دهد، این سند چک محسوب نمیگردد.

حتی چک هایی که موسسات مالی و اعتباری صادر می کنند چک هستند، اما شامل حمایت های قانونی چک نمیشوند. در ادامه چک انواعی دارد که به آنها اشاره میکنیم.

انواع چک

چک با توجه به کاربرد مختلف آن در نظام بانکی کشور ما به انواع مختلفی تقسیم میگردد. بصورت کلی اگر بخواهیم چک را به دو دسته کلی تقسیم کنیم میتوان از چک های عادی و چک های بانکی نام برد.

انواع چک عادی

چک عادی: چک عادی همان است که در بازار و معاملات رایج است. تاریخ و امضا و مبلغ دارد و با مراجعه به بانک و در صورت تطبیق امضا و وجود موجودی وصول میگردد. با این نوع چک، اکثرا آشنایی بیشتری داریم.

چک بدون تاریخ: چکی را تمام موارد آن کامل باشد و فقط تاریخ نداشته باشد را چک بدون تاریخ می نامند. چک بدون تاریخ با رعایت شرایطی و با پر کردن تاریخ میتواند قابل وصول باشد.

چک سفید امضا: چک سفید امضاء چکی است که بدون مبلغ امضاء شده باشد، حتی اگر تاریخ داشته باشد و در وجه شخصی صادر شده باشد.

چک صیادی:چک صیادی در حقیقت یک نوع از چک نیست بلکه فرمت متحدالشکل چک است که چند سالی است رعایت این فرمت برای بانک ها الزامی شده است. ضمنا چک صیادی ویژگی هایی دارد که چک غیر صیادی ندارد. مثلا قابلیت استعلام در سامانه چکاوک و یا حمایت های قانون جدید چک صرفا شامل چک صیادی است. نمونه چک صیادی به شکل زیر است:

چک تایید شده:در این نوع چک بانکی که چک بر عهده آن صادر شده، پرداخت وجه را تایید می کند. در حقیقت در این نوع چک، شخص آنقدر نزد بانک اعتبار دارد که حتی اگر در حسابش موجودی نباشد، بانک خود حاضر است که وجه چک را پرداخت نماید. امروزه این چک رایج نیست. مگر در موارد استثناء.

انواع چک بانکی

چک بانکی (رمزدار): چک بانکی توسط بانک و به تقاضای صاحب حساب صادر می شود. منظور از رمز دار این است که بانک صادر کننده رمزی را برای دیگر بانک ها روی چک می نویسد که اصالت آن چک و جعلی نبودن آن را تایید مینماید.

امروزه و با سیستمی شدن کارها، شماره چک توسط بانک دیگر قابل استعلام و ردیابی بوده و عملا درج رمز روی چک، بی معناست. صدور آن نیز در وجه حامل ممکن نیست. اخیرا نیز با مصوبات جدید چک بین بانکی را نمی توان با ظهرنویسی به شخص دیگری منتقل کرد.

چک تضمین شده: چک تضمین شده نیز توسط بانک و به تقاضای صاحب حساب صادر می شود. در این نوع چک همانگونه که از نام آن پیداست، پرداخت وجه به گیرنده چک تضمین شده توسط بانک تضمین می شود و حتی اگر در حساب صاحب حساب موجودی نباشد، چک در همه شعب بانک تضمین کننده قابل وصول خواهد بود.

تفاوت چک تضمین شده با چک تایید شده این است که صادر کننده چک تضمین شده بانک است، اما صادر کننده چک تایید شده خود شخص است.

چک مسافرتی: این چک نیز به تقاضای شخص صاحب حساب و توسط بانک صادر و وجه آن در شعب همان بانک یا توسط نمایندگان و کارگزاران آن بانک قابل وصول است. قبلا چک مسافرتی گزینه مطمئنی به جای حمل پول نقد بود، اما امروزه با رواج کارت های اعتباری، دیگر چک مسافرتی بلا استفاده شده است.

وکیل در چرام

وکیل در چرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
+989225192408
تماس با ما
+989225192408