وکیل اخاذی در شیراز

قاضی سابق دادگاه های/تصادفات/کیفری(اخاذی)/حقوقی/انقلاب/خانواده/۵سال سابقه وکالت

 حنیور قاضی سابق شیراز/بندرعباس/مرودشت/جهرم

وکیل در شیراز و مشاور حقوقی

(۰۹۲۲-۵۱۹-۲۴-۰۸)

(۰۹۱۷-۴۳۹-۳۷-۵۴)

آقای خداوردی حنیور
وی بورسیه دانشگاه علوم قضایی تهران بوده است.
قاضی سابق دادگاه های بندرعباس مرودشت جهرم و شیراز بوده است.
وی در شهر شیراز سابقه قضاوت در دادگاه های
حقوقی کیفری انقلاب خانواده و تصادفات
و
 ۵ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری را دارد!
وکیل اخاذی در شیراز

وکیل اخاذی در شیراز

بهترین وکیل اخاذی در شیراز

جرم اخاذی

زورگیری، باج خواری، خفت گیری همه از مصادیق جرم اخاذی می باشند. این جرم در حال حاضر با توجه به وضعیت اقتصادی و تحت فشار بودن افراد بسیار بیشتر از سابق  دیده می شود و موارد شکایت از این قسم پرونده ها به مراتب بسیار بالاست.

اما اینکه از چه افرادی می توان شکایت نمود، چه اعمالی را می توان اخاذی به حساب آورد بحث تخصصی دیگری است که نیازنتذ بررسی های حقوقی می باشد.در این مقاله ضمن تعریف جرم اخاذی به بررسی عناصر تشکیل دهنده این جرم ، نحوه شکایت از چنین افرادی ، مرجع رسیدگی به  جرم اخاذی و… پرداخته شده است. با ما همراه باشید.

اخاذی چیست؟

اخاذی در لغت به معنای زورگیری، باج خواهی و گرفتن مالی به زور و با تهدید از دیگری می باشد. و معنای اصطلاحی این واژه نیز از معنای لغوی آن اصلا دور نیست.

قانون گذار اخذ هر نوع مالی به روش قهر و غلبه از دیگری را اخاذی می داند چرا که هیچ کسی نمی تواند دیگران را اجبار به دادن مالی نماید که متعلق به خود آن هاست. در اخاذی افراد بدون اینکه رضایت داشته باشند به صرف تهدید طرف مقابل مال خود را به وی می دهند.

سوال: تهدید به چه طریقی در جرم اخاذی ممکن است رخ دهد ؟

پاسخ: تهدید در جرم اخاذی ممکن است به هر روشی باشد، از جمله تهدید به افشای اسرار، تهدید به قتل و ضررهای جانی و مالی، تهدید به بردن آبرو و….

مثال۱: بسیار اتقاق می افتد که فردی با در دست داشتن عکس های خصوصی دیگری ، وی را تهدید می نماید که مالی را به وی بدهد تا عکس های خصوصی وی را انتشار ندهد.

مثال ۲: فردی دیگری را با چاقو تهدید به قتل و یا آسیب های بدنی دیگر می نماید و در عوض آسیب نرساندن به وی، اموالی را مطالبه می نماید.

مثال۳: فردی عکس های خصوصی دیگری را سرقت می نماید و در ازای اینکه آن ها را در فضای مجازی انتشار ندهد مطالباتی می نماید.

وکیل اخاذی در شیراز

وکیل اخاذی در شیراز

عناصر تشکیل دهنده جرم اخاذی

جهت تشکیل هر جرمی نیاز است که عناصر تشکیل دهنده آن جرم در کنار یکدیگر جمع گردند. جرم اخاذی نیز مانند سایر جرایم نیازمند عناصر تشکیل دهنده است.

این عناصر عبارتند از:

  • عنصر روانی جرم اخاذی
  • عنصر مادی جرم اخاذی
  • عنصر قانونی جرم اخاذی
عنصر روانی جرم اخاذی

عنصر روانی به معنای قصد و نیت انجام عمل مجرمانه می باشد، فردی که اقدام به اخاذی می نماید، بایستی قصد انجام این عمل را داشته باشد و چنانچه عنصر معنوی و قصد ونیت انجام عمل را نداشته باشد جرم اخاذی شکل نمی گیرد.

عنصر مادی جرم اخاذی

عنصر مادی به معنای اقدامی است که جهت انجام جرم صورت می گیرد، در جرم اخاذی انجام هر گونه تهدید به قتل یا ضررهای نفسی و…. عنصر مادی جرم اخاذی را شکل می دهد.

عنصر قانونی جرم اخاذی

عنصر قانونی به معنای جرم انگاری جرم مزبور در قانون مجازات اسلامی است. قانون گذار در ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی، جرم اختلاس را جرم انگاری نموده است و برای آن ضمانت اجرا در نظر گرفته است .

“هر گاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشاء سری نسبت به خود یا بستگان او نماید، ‌اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا (۷۴) ضربه یا زندان از دو‌ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.”

برای اینکه جرم اخاذی رخ دهد بایستی هر سه عنصر تشکیل دهنده این جرم در کنار یکدیگر وجود داشته باشند و چنانچه هر کدام مفقود باشند، جرم مزبور شکل نمی گیرد.

وکیل اخاذی در شیراز

وکیل اخاذی در شیراز

مجازات جرم اخاذی در شیراز

جرم اخاذی از جمله جرایم تعزیری است که در قانون مجازات اسلامی، قانون گذار برای آن مجازات در نظر گرفته است. مجازات این جرم طبق ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی شلاق تا ۷۴ ضربه و یا حبس از ۲ ماه تا ۲ سال می باشد. که بنا به صلاح دید قاضی محکمه ممکن است حبس یا شلاق برای  مجرم در نظر گرفته شود.

کم نیستند افرادی که درگیر جرم اخاذی می گردند. مخصوصا در کوچه ها و خیابان های خلوت این اتفاق بیشتر رخ می دهد و معمولا افرادی که قوای بدنی کمتری دارند و زنان و کودکان بیشتر در معرض جرم اخاذی  قرار می گیرند.

از این رو بیشتر شکایت های مطروحه در محاکم به وسیله این افراد به عمل می آید. جهت شکایت از زورگویان و اخاذان بایستی شکواییه مطرح نمود و از افراد مزبور شکایت نمود.

البته ناگفته نماند که در بسیاری از مواقع افرادی که مورد اخاذی واقع می گردند از ترس صدمات بیشتر از شکایت امتناع می نمایند و گاهی نیز از ترس بر ملا شدن اسرار خصوصی خویش بر روی جرم اخاذ سرپوش می گذارند در حالیکه می توان با طرح شکایت و محکوم نمودن فرد مجرم به تمامی این ترس ها و دلهره ها پایان داد.

بهتر است که در تنظیم شکواییه بر علیه اخاذان از مشاور حقوقی و وکیل کیفری کمک گرفته شود. چرا که این افراد با نحوه طرح دعوای مزبور در محمه آشنایی کامل دارند و بهتر می توانند در حل و فصل این قضایا اقدامات مقتضی را انجام دهند.

مرجع صالح به رسیدگی به جرم اخاذی

جرم اخاذی از جمله جرم هایی است که در صلاحیت دادگاه عمومی می باشد. اما گاهی اخاذی به  جهت  تهدید به انتشار فیلم های غیر اخلاقی است که در این صورت در صلاحیت دادگاه نیز تاثیر می گذارد و مرجع صالح به رسیدگی دادگاه انقلاب است.

اخاذی اینترنتی امروزه یکی از رایج ترین انواع اخاذی است که افراد بی شماری را درگیر خود ساخته است. اخاذی اینترنتی از طرق متفاوتی ممکن است رخ دهد. از جمله این روش ها عبارتند از:

۱) یکی از روش های اخاذی اینترنتی استفاده از ddas می باشد. این روش اخاذی  یک نوع  باج خواهی از وب سایت های فعال در زمینه کسب و کار می باشد. که با ایجاد ترافیک های خارج از ظرفیت یک سایت باعث می شود که سایت مورد نظر از کار بیفتد.

۲)نمونه ای دیگر از باج خواهی از طریق هک نمودن اکانت افراد می باشد بدین صورت که داده های مورد نظر افراد قفل می شود و سیستم در خواست رمز می نماید و جهت رمز نگاری از قربانی بیتکوین (پول الکترونیکی) در خواست می شود و قربانیان نیز به جهت رمز نگاری داده های خود مبلغ در خواستی را واریز می نمایند.

۳) سرقت اطلاعات خصوصی افراد و تهدید به انتشار آن ها در فضای مجازی ، روش دیگری از اخاذی اینترنتی است که  فرد اخاذ جهت جلوگیری از انتشار آن ها در خواست وجه می نماید.

وکیل اخاذی در شیراز

وکیل اخاذی در شیراز

درخواستی کاربران(چک)

 بیست روش برای جلوگیری از جعل چک هایتان !!!

پاسخ: ۱) متن چک را شخصا و با یک قلم بنویسید تا در صورت دست بردن در مندرجات چک جعلی بودن آن مشخص شود.

۲) مبلغ چک را هم به صورت ریال و هم به صورت تومان درج کنید

۳( روی نوشته ها، مخصوصا مبلغ عددی چک چسب شیشه ای بچسبانید

. ۴( جهت تنظیم اسناد و چک ها از خودکار استفاده کنید.

۵) افراد بی سواد و کم سواد تا حد امکان از اشخاص امین و مورد اعتماد جهت تنظیم چک و هر گونه سند معتبر کمک بگیرند

. ۶( سعی کنید امضای روی چک ها و اسناد، دارای نام و نام خانوادگی باشد

۷( از گذاشتن اسناد، اوراق بهادار، دسته چک و مهر روی میز کار تا حد امکان خودداری کنید

. ۸( سعی کنید چک هایتان را قبل از صدور، امضاء و مهر نکنید

۹) از صدور چک سفید امضاء خودداری کنید

۱۰ ( از صدور چک به عنوان امانت یا ضمانت خودداری کنید.

۱۱) از در اختیار گذاردن چک به افراد غریبه و ناشناس خودداری کنید.

۱۲) به محض فقدان یا سرقت اوراق بهادار و چک در اسرع وقت بانک مربوطه و مرجع قضایی و انتظامی را کتبا مطلع کنید.

۱۳) مندرجات اسناد و چک ها را طوری تنظیم کنید که قابل الحاق یا حذف نباشد.

۱۴) هیچگاه از افراد ناشناس که معروفیت و اعتبار کافی ندارند چک قبول نکنید زیرا احتمال دارد مسروقه یا جعلی باشد.

۱۵) درباره دریافت چک های تنظیمی، رمزدار و مسافرتی ضمن شناسایی کامل پرداخت کننده قبل از انجام معامله به نزدیکترین شعبه بانک مراجعه و اصالت چک را احراز کنید.

۱۶) هنگام تحویل اسناد و اوراق بهادار و دسته چک از مرجع صادر کننده حتما برگ شماری کنید.

۱۷) توصیه می شود در تمام مدت استفاده از دسته چک، مندرجات متن چک به طور کامل در ته چک نوشته شود و افراد غیر مطمئن و ناآشنا از میزان موجودی حساب ها بی اطلاع باشند و وضعیت حساب ها به وسیله ی شخص صاحب حساب مورد بررسی قرار گیرد.

۱۸) در مورد گذرنامه و ویزا لازم است شخص متقاضی با ارائه گذرنامه به سفارت خانه ها مراجعه و از دادن مدرک به افراد و خارج از ضوابط اداری خودداری کنید.

۱۹) از در اختیار گذاردن اسناد و مدارک معتبر خود نظیر چک، شناسنامه، گذرنامه، گواهینامه رانندگی، اسناد و مدارک املاک، جواز ساختمان و … به افراد ناشناس و غیرمطمئن جهت انجام امور اداری خودداری کنید.

۲۰) چنانچه افرادی با جعل عنوان، در پوشش مأموران سازمان های مختلف به شما مراجعه کردند و مطالبه وجه چک را درخواست نمودند، قبل از شناسایی کامل و رویت کارت و مدرک شناسایی آنان، از هر گونه پاسخگویی و مساعدت با آنها اکیدا خودداری کنید.

فردی با استفاده از شناسنامه ی همسرش که در خانه مشترک آنها موجود بوده است به بانک مراجعه می کند و با توجه به آشنا بودن با رئیس بانک اقدام به افتتاح حساب جاری به نام همسرش با امضایی که خودش انجام می دهد، می کند؛ سپس مبادرت به صدور چک از حساب مفتوحه کرده و یکی از چک های صادر شده برگشت می خورد. در این فرض:

دارنده چک تحت چه عنوانی و از چه کسی می تواند شکایت نماید؟ شایان ذکر است شناسنامه متعلق به این خانم در منزل مشترک در جایی قرار داشته که مابقی اسناد خانوادگی را نیز در آنجا قرار داده بودند و هر دو نفر به آن دسترسی داشتند

۲) آیا عنوان کیفری نسبت به رئیس بانک مربوط می شود یا خیر؟ پاسخ: فردی که با استفاده از آشنایی با رئیس بانک اقدام به باز کردن حساب جاری به نام همسرش، امضاء خودش را به نام امضاء صاحب حساب معرفی کرده است، مرتکب جرم صدور چک بلامحل شده است و نامبرده:

اولا نسبت به دارنده چک که با اختیار عنوان مجعو ل(صاحب حساب بودن   ( مال دیگری را برده، طبق ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس و ارتشاء و کلاهبرداری، کلاهبردار محسوب می شود.

ثانيا نسبت به همسر خود مرتکب جعل امضاء او شده است.

ثالثا رئیس بانک که دسته چک به او داده مرتکب تخلف اداری شده است.

در این خصوص به یاد داشته باشید هر کس از راه حیله و تقلب، مردم را به وجود شرکت ها یا تجارتخانه ها و یا کارخانه ها با موسسات موهوم یا به داشتن اموال و اختیارات واهی فریب دهد یا به امور غیر واقع امیدوار نماید یا از حوادث و پیش آمدهای غیرواقع بترساند یا اسم و یا عنوان مجعول اختیار کند و به یکی از وسایل مذکور و یا وسایل تقلبی دیگر وجوه یا اموال یا استاد یا حواله جات یا قبوض یا مفاصا حساب و امثال آنها تحصیل کرده و از این راه مال دیگری را ببر کلاهبردار محسوب و علاوه بر رد مال به صاحبش، به حبس از یک تا ۷ سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است، محکوم می شود.

چک حقوقی و چک کیفری چیست؟

پاسخ: در این موارد چک دارای وصف حقوقی می باشد:

۱-در صورتی که چک دارای وعده باشد.

۲- هرگاه چک بابت تضمین انجام تعهد یا تضمین انجام معامله ای صادر شده باشد.

٣-هرگاه چک، سفید امضاء صادر شده باشد.

۴- در صورتی که ثابت گردد چک بدون تاریخ صادر شده باشد.

۵-هرگاه وصول وجه چک منوط به تحقق شرطی شده باشد.

۶-هرگاه ثابت شود چک بابت معاملات نامشروع یا ربا (بهره) صادر شده است.

۷-هرگاه دارنده چک تا ۶ ماه از تاریخ صدور چک برای وصول آن به بانک مراجعه نکند یا ظرف ۶ ماه از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت (یعنی برگشتی از بانک) شکایت ننماید. به غیر از موارد فوق، قانون صدور چک بلامحل به عنوان یک جرم نگاه نموده است و می توان با مراجعه به دادسرا تعقیب کیفری صادر کننده چک و مجازات وی را خواستار شد.

 دادگاه صالح در شکایت از چک برگشتی کدام دادگاه می باشد؟ از شخصی چکی دارم که برگشت خورده و چک هم برای تهران می باشد. به کجا باید شکایت کنم؟

پاسخ:

۱) هر کجا که چک برگشت خورده دادسرای همانجا صالح رسیدگی به شکایت کیفری می باشد

. ۲( اگر بخواهید اقامه دعوی حقوقی نمایید می توانید با توجه به رأی وحدت رویه شماره ۶۸۸ مورخ ۲۳/ ۳ / ۸۵ هیأت عمومی دیوان عالی کشور هم در دادگاه محل اقامت خوانده، هم در محل صدور چک و هم محل برگشت خوردن چک اقامه دعوی مطالبه وجه چک را بنمایید

وکیل اخاذی در شیراز

وکیل اخاذی در شیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
+989225192408
تماس با ما
+989225192408