بهترین وکیل در کرمان

بهترین وکیل در کرمان

بهترین وکیل در کرمان

بهترین وکیل پایه یک در کرمان

به طور کلی وکیل فردی است که از سوی شخصی دیگر، اعم از حقوقی یا حقیقی به موجب عقد قرارداد وکالت برای انجام کاری مأمور شود. وکالت یک عقد جایز است که در چارچوب مقررات قانون مدنی منعقد می‌شود و طرفین آن وکیل و موکل نامیده می‌شوند.

از سوی دیگر در اصل ۳۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده‌است که در همه دادگاه‌ها، طرفین دعوا حق دارند برای خود وکیل انتخاب کنند و اگر توانایی انتخاب وکیل را نداشته باشند باید برای آن‌ها امکانات تعیین وکیل فراهم شود.

وکالت به چه معناست؟

وکالت در لغت به معنای واگذار نمودن و در اصطلاحات حقوقی، عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین، دیگری را برای انجام کاری نایب یا وکیل خود می‌نماید. قانون مدنی وکالت را در ماده ۶۵۶ چنین تعریف کرده است:

«وکالت عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین طرف دیگر را بر انجام امری نایب خود قرار می‌دهد. با انعقاد عقد وکالت، وکیل و موکل در برابر یکدیگر حق و تکلیف یافته، دارای روابط حقوقی، وظایف و مسئولیت‌های متقابلی می شوند».

وکیل خوب چه ویژگی هایی دارد؟

همان طور که پیش تر به آن اشاره شد وکیل، نماینده یا جانشین کسی است که از سوی شخصی دیگر اعم از حقوقی یا حقیقی به موجب عقد وکالت برای انجام کاری مأمور شود.

حال سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که یک وکیل خوب اساسا دارای چه ویژگی هایی است؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت از جمله خصوصیات یک وکیل خوب و از جمله وظایف او این است که پیش از جلسه رسیدگی و قبل از دفاع از موکل خود با مطالعه پرونده و گفتگو با متهم پرونده ضمن اطلاع کامل از موضوع اتهامات و نیز آشنایی کامل با متهم با توفیق در صحت و سقم اظهارات موکل بتواند به نحو شایسته‌ای از موکل خویش دفاع کند.  اگرچه وکالت تعهد به وسیله است، به این معنا که وکیل موظف است تمام تلاش خود را برای دفاع مناسب از موکل خود به کار بندد اما به لحاظ قانونی مسؤلیتی در رسیدن به نتیجه ندارد و تضمینی جهت دستیابی به نتیجه نمی‌دهد. با این حال از خصوصیات یک وکیل خوب این است که در مقابل موکل خود پاسخگو باشد و این احساس مسؤلیت مهم‌ترین خصوصیت شخصیتی او می‌باشد. از دیگر ویژگی های یک وکیل خوب و متبحر می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • یک وکیل خوب باید از اطلاعات، معلومات و دانش حقوقی لازم برخوردار باشد.
 • از دیگر ویژگی های یک وکیل خوب، امانت‌داری است، چرا که وکیل محرم اسرار موکل و امین وی است.
 • وکیل این تعهد اخلاقی و حرفه‌ای را بر عهده دارد که از گفتن مطالب اغراق آمیز و غیرممکن اجتناب نماید.
 • وکیل خوب باید موکل را از انتخاب های بیراهه باز دارد.
 • از وظایف یک وکیل خوب در قبال موکل ساده سازی مسائل حقوقی برای موکل خود می‌باشد.
 • یک وکیل خوب باید شأن و مقام قاضی را رعایت نموده و به وی کمال احترام را بگذارد.

از سوی دگیر لازم است وکیل و موکل نسبت به تعهدات متقابل خود طی قرارداد و در روند حقوقی و قضایی پرونده پایبند باشند. از جمله این وظایف می توان به موارد زیر اشاره نمود:

تعهدات وکیل

 • اگر از اقدامات یا سهل‌ انگاری وکیل خسارتی به موکل وارد آید او مسئول خواهد بود.
 • رعایت مصلحت موکل در اقدامات و فعالیت‌های خویش.
 • استرداد اموال تحویلی زیرا وکیل امین است و آنجه را که در اثر وکالت به‌دست می‌آورد باید به موکل تحویل دهد.
 • تسلیم صورت‌حساب وکالت

تعهدات موکل

 • الترام عملی به تعهدات وکیل در قبال افراد ثالث، چرا که وکیل از سوی او انجام وظیفه نموده است.
 • پرداخت حق الوکاله وکیل که بر اساس قرارداد یا عرف یا اجرت‌المثل پرداخت می‌شود.
 • پرداخت هزینه های فرعی وکالت مانند کرایه، عوارض و مالیات که وکیل در روند وکالت پرداخته است.

وکیل پایه یک دادگستری کیست؟

یکی از عنوان هایی که امروزه در بحث وکالت بسیار به گوش می خورد و مورد توجه قرار گرفته است وکیل پایه یک دادگستری است. اما چنین شخصی کیست و دارای چه ویژگی هایی می باشد؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت وکیل پایه یک دادگستری شخصی است که پس از طی دوره تحصیلات دانشگاهی در مقطع لیسانس و یا بالاتر در رشته حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی یا هم‌تراز آن در حوزه علمیه، در آزمون کانون وکلای دادگستری که هر سال یک بار برگزار می‌شود، در رقابتی سنگین و نفس‌گیر موفق به کسب معدل و ترازی شده باشد که بتواند در بین رقبای پر شماری که دارد به عنوان کارآموز وکالت پذیرفته شود.

مدت زمان دوره کارآموزی ۱۸ ماه است و پس از آن آزمونی تحت عنوان اختبار به‌ صورت کتبی و مصاحبه علمی شفاهی برگزار می‌شود و شخصی که موفق به قبولی در مجموع ۲ آزمون کتبی و شفاهی فوق شود، مجاز به حضور در مراسم تحلیف می‌شود که در مراسم مذکور پس از طی تشریفات و اتیان سوگند توسط ایشان، وی به عنوان وکیل دادگستری یا وکیل پایه یک دادگستری نائل می‌شود.

تفاوت وکیل پایه یک و پایه دو چیست؟

وکلای دادگستری برای اینکه بتوانند در کلیه امور حقوقی از جمله مشاوره حقوقی، تنظیم دادخواست و لایحه برای موکل خود اعلام وکالت نمایند، باید دارای پروانه وکالت دادگستری از مراجع ذی صلاح و قانونی باشند. این پروانه با دو عنوان متفاوت، به متقاضی پروانه وکالت، اعطا می‌شود: “پروانه وکالت دادگستری پایه یک و پایه دو.”

حال سوالی که ممکن است در این زمینه به ذهن خطور کند این باشد که اساسا این دو عنوان چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ پیش از پاسخ به این سوال لازم به ذکر است که وکیل پایه یک و پایه دو دادگستری هردو این اجازه را دارند که در زمینه انجام وکالت در امور حقوقی فعالیت نمایند ولی در بعضی امور با یکدیگر تفاوت دارند.

وکیل پایه یک دادگستری این اجازه را دارد که بدون هیچ محدودیتی در تمامی محاکم حقوقی یا کیفری کل کشور فعالیت حقوقی کنند. اما وکیل پایه دو تنها حق شرکت در آن دسته محاکم کیفری را دارد که به جرایم تعزیری حبس کمتر از ۱۰ سال، شلاق و جزای نقدی و همچنین در محاکم حقوقی پرونده های مالی کمتر از ۵۰ میلیون تومان و خواسته‌های غیر مالی به جز اصل نکاح و طلاق و اثبات نسب و نفی نسب، را دارد.

آن دسته از وکلایی که از کانون وکلای دادگستری پروانه اخذ می‌کنند ابتدا به‌ صورت ۲ سال کار آموزی دوره را طی می‌کنند و می‌توانند زیر نظر وکیل سرپرست نسبت به دفاع از حقوق موکل اقدام کنند و پس از طی ۲ سال و همچنین تایید صلاحیت علمی و گزینش‌های مربوطه موفق به اخذ پروانه وکالت پایه یک شوند.

پایان مقاله بهترین وکیل در کرمان

سوالات شما عزیزان از بهترین وکیل در کرمان

بهترین وکیل در کرمان

بهترین وکیل در کرمان

در مورد احتساب خدمت نظام وظیفه در سوابق بیمه شدگان تأمین اجتماعی چه می دانید؟

پاسخ: افرادی که قبل از تاریخ ۷ ۵ / ۱۳۸۵ در کارگاه های مشمول قانون تأمین اجتماعی اشتغال داشته و به واسطه رابطه ی مزد بگیری دارای سابقه پرداخت حق بیمه بوده و پس از پایان خدمت نظام وظیفه مجددا در موسسات و کارگاه های مشمول قانون تأمین اجتماعی اشتغال و مبادرت به تداوم بیمه پردازی نزد سازمان تأمین اجتماعی کرده باشند، مشمول ماده ۹۵ قانون تأمین اجتماعی بوده و از پرداخت حق بیمه دوران سربازی معاف می شوند.

بند ۲: چنانچه بیمه شدگان از شمول بند ۱ خارج باشند و دو شرط ذیل را داشته باشند می توانند با پرداخت حق بیمه متعلقه سوابق خدمت نظام وظیفه را به عنوان سوابق تأمین اجتماعی منظور نمایند

۱(در زمان ارائه تقاضا، شاغل مشمول قانون کار و بیمه پرداز باشند.

۲( قبل از تقاضا حداقل دو سال سابقه پرداخت بیمه نزد تأمین اجتماعی را دارا باشند

 

بهترین وکیل در کرمان

بهترین وکیل در کرمان

آیا مقررات ماده ۳۲ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب شامل بانک هایی که بیش از ۵۰ درصد آن متعلق به بخش خصوصی است از جمله بانک ملت می شود؟

پاسخ: نظریه اداره کل حقوقی قوه قضائیه ماده ۳۲ قانون آیین دادرسی دادگاه ها عمومی و انقلاب در امور مدنی مصوب ۱۳۷۹، ناظر به نهادهای انقلاب اسلامی، مؤسسات عمومی غیردولتی وزارت خانه ها، موسسات دولتی وابسته به دولت، شهرداری ها و بانک های دولتی است، بنابراین بانک هایی که بیش از ۵۰ درصد سهام آن ها خصوصی است، بانک خصوصی محسوب گردیده و بهره مندی از نماینده حقوقی برای دفاع از دعاوی مطروحه و تقدیم دادخواست موضوع ماده ۳۲ قانون مذکر از شمول آن ها خارج است.

 نوآوری ها در قانون جدید نحوه اجرای محکومیت های مالی کدامند؟

پاسخ: ۱- تکلیف ارائه صورت دارایی محکوم علیه همراه با اقامه ی دعوای اعسار

۲- قرار گرفتن بار اثبات ملائت محكوم عليه بر دوش محکوم له، (ماده ۷ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی) در مواردی که ثابت شود مالی که محکوم علیه در عوض دین دریافت کرده تلف شده است یا مواردی که محکوم علیه در عوض دین، مالی دریافت نکرده باشد

٣- اختیاری بودن توسل محكوم عليه به شهادت شهود به عنوان دلیل اثبات اعسار (ماده ۸ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی) سیاق ماده ۲۳ قانون اعسار دلالت بر الزام ارائه شهادت در دعوای اعسار داشت

. ۴ – کافی بودن ارائه شهادت نامه کتبی دو شاهد برای اثبات دعوای اعسار (ماده ۸ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی) ماده ۲۳ قانون اعسار شهادت ۴ نفر را برای اثبات دعوای اعسار لازم می دانست.

۵- لزوم تصریح شهود به این موضوع که با مدیون به مدتی که بتواند نسبت به وضعیت معیشت وی اطلاع کافی داشته باشد معاشرت داشته اند (ماده ۹ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی)

۶- تکلیف دادگاه به استعلام وضعیت مالی محكوم عليه مدعی اعسار از مرجع ذی ربط (ماده۱۰ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی)

۷- تعیین مجازات برای افراد معسر به تقصیر (ماده ۱۷ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی)

۸- تکلیف مرجع اجرای حکم برای دستور به بانک مرکزی جهت معرفی حساب های محکوم عليه (ماده ۱۹ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی)

۹- تکلیف دادگاه برای دستور به مراجع ذی ربط اعم از اداره ثبت و شهرداری جهت اعلام پلاک ثبتی ملکی که احتمال تعلق آن به محكوم عليه وجود دارد بر اساس نشانی کامل ملک یا نام مالک (ماده ۱۹ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی) رویه سابق به این شکل بوده است که محکوم له باید پلاک ثبتی ملک متعلق به محكوم عليه را برای توقیف اعلام می کرد و دستیابی به پلاک ثبتی که گاهی عملا محال بود، تکلیف محکوم له تلقی می شد.

۱۰- تکلیف دادگاه برای دستور به تمامی مراجع که به هر نحو اطلاعاتی در مورد اموال اشخاص دارند، برای اعلام اموالی که احتمال تعلق آن به محکوم علیه وجود دارد. (ماده ۱۹ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی)

۱۱- تکلیف مراجع مورد استعلام به اعلام نقل و انتقالات و هر نوع تغییر دیگر در اموال محکوم علیه از زمان یکسان قبل از صدور حکم قطعی تبصره ۱ ماده ۱۹ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی)

۱۲- تعیین مجازات برای مدیران و مسئولان مراجعی که به تکلیف مقرر در مورد شناسایی اموال محكوم عليه عمل نکنند (ماده ۲۰ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی) در ماده ۲۰ این قانون، مجازات انفصال درجه شش از خدمات عمومی و دولتی تعیین گردیده است. با توجه به اینکه اصولا مجازات انفصال در مورد کارمندان دولت موضوعیت دارد، قانون در مورد تخلف مدیران و مسئولان مراجع غیردولتی از دستورات دادگاه جهت شناسایی اموال محکوم علیه ساکت است.

۱۳- در نظر گرفتن جزای نقدی علاوه بر مجازات حبس برای مرتکبان انتقال مال با انگیزه فرار از ادای دین (ماده ۲۱ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی باید در نظر داشت که در ماده ۴ قانون سابق فقط مجازات چهار ماه تا دو سال حبس در نظر گرفته شده بود.

۱۴- تکلیف مرجع اجرا کننده رأی به صدور قرار ممنوع الخروج شدن محكوم عليه به درخواست محکوم له (ماده ۲۳ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی)

۱۵- خارج شدن خودرو از مستثنیات دین (ماده ۲۴ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی) طبق بند ب ماده ۵۲۴ منسوخ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی وسیله نقلیه مورد نیاز و متناسب با شأن محکوم علیه) در ردیف مستثنیات دین آمده بود.

۱۶- وارد شدن (تلفن مورد نیاز به مستثنیات دین بند و ماده ۲۴ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی).

۱۷- وارد شدن مبلغ سپرده به موجر (رهن) طبق شرایطی به مستثنیات دین (بند ز ماده ۲۴ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی)

۱۸- امکان استیفا در صورت تبدیل قهری مستثنیات به مال دیگر (تبصره ۲ ماده ۲۴ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی)

بهترین وکیل در کرمان

بهترین وکیل در کرمان

امکان توقیف و فروش مستثنیات دین تحت شرایطی (ماده ۲۵ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی) سوال شماره ۳۷: تفاوت دادگاه با دادسرا چیست؟

پاسخ: دادسرا حوزه ی طرح شکایت اولیه است . در دادسرا تنها شکایاتی که جنبه ی کیفری و جزایی دارد، مطرح می شود . (البته رسیدگی به دعاوی حقوقی ثروت های نامشروع یعنی اصل ۴۹ قانون اساسی نیز در دادسرا قابلیت طرح دارد) وظیفه می دادسرا، تحقیق و بازجویی و کشف جرم است و در حقیقت می توان گفت، پرونده های کیفری ابتدا در دادسرا تشکیل می گردد. پس از شنیدن شکایات شاکی و ملاحظه ی دلایل وی از متهم نیز تحقیق و دفاعیات او نیز شنیده می شود .

اگر آقای دادستان که رئیس دادسرا است دلایل شاکی را کافی دانست عليه متهم ادعای مجرمیت می کند، یعنی ادعا نامه ای را که کیفر خواست نام دارد تنظیم می کند و به دادگاه فرستاده تا در انجام محاکمه و سپس حکم مقتضی صادر گردد . البته گاهی در جامعه جرمی اتفاق می افتد که شاکی ندارد اگر جرم جنبه ی عمومی داشته باشد شخص دادستان می تواند به عنوان مدعی تحقیق و بررسی را شروع کند و اگر نتیجه ی آن توجه اتهام به شخص خاصی بود، علیه او کیفر خواست صادر می کند . نکته ی دیگر اینکه در دادسرا حکمی صادر نمی شود، یعنی مرجعی که مجرم را مجازات می کند دادسرا نیست بلکه دادگاه است، اما دادگاه مرجعی است که در خصوص ادعاهای مطروحه تصمیم قضایی می گیرد و به عبارت دیگر فصل خصومت می کند دادسرا در امور حقوقی دخالتی ندارد و قضات دادسرا را قبلا قضات ایستاده می گفتند وقضات دادگاه را قضات نشسته .

منظور از قضات ایستاده این است که آن ها وقت و زمان خاصی برای انجام وظیفه نمی شناسند، منظور از قضات نشسته آن کسانی هستند که بر کرسی قضاوت نشسته و آماده ی دریافت پرونده جهت صدور رای هستند . قضات دادسرا را دادستان، بازپرس و دادیار

تشکیل می دهند . دادستان رئیس دادسرا است و دادسرا بخشی از دادگستری هر حوزه ی قضایی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
+989225192408
تماس با ما
+989225192408