مال چیست؟

مال در قانون مدنی

با سلام حنیور هستم از وب سایت حقوقی دادسرایار از شما بابت همراهی ما متشکریم.

مال یک کلمه عربی به معنای املاک و کالا ها است اموال جمع کلمه مال است. در فارسی هم به مال خواسته و میل گفته میشد . در گذشته تنها به طلا و نقره مال می گفتند و بعدها به هر چیزی که قابلیت ذخیره شدن و تملک کردن را داشت گسترش یافت بی تردید معنی واژه مال در طول زمان بسیار با تغییر دست و پنجه نرم کرده است  و با پیشرفته تر شدن جوامع مصداق های آن نیز  گسترده تر شد.

خصوصیات و تعریف مال

قانون مدنی تعریفی از مال ارایه نکرده است اما با توجه به تعریف حقوقدانان (مال چیزی است که مفید باشد و یک نیاز اعم ازمادی یا معنوی را رفع کند و همچنین قابل اختصاص یافتن به شخص معینی باشد)
بنابراین برای اینکه چیزی مال محسوب شود باید سه خصوصیات را دارا باشد.

۱ – مال باید مفید و ضروری باشد و به اصطلاح منفعت عقلانی داشته باشد یعنی از نظر عقل دارای ارزش و منفعت باشد برای مثال یک ریال مال محسوب نمیشود و ارزش عقلانی ندارد.

۲- مال باید یک نیاز اعم مادی یا معنوی را بر طرف کند یعنی یا باید یکی از نیازهای فیزیکی انسان یا روحی اورا پاسخگوباشد. برای مثال یک قطعه سنگ یا تکه چوب نیازی از فرد بر طرف نمی کند و مردم برای  آن پول نمیپردازند . در گذشته مال بیشتر کالا مادی را در نظر می گرفت اما به مرور زمان و پیشرفت جوامع مال دیگر محدود به کالا نیست و مواردی جز دسته اموال قرار گرفت که کالای مادی نبودند اما مال محسوب می شوند . برای مثال امروزه حق تالیف وحق مدیریت سایت ها و فروشگاه های اینترنتی و حق سر قفلی هم دارای سود دهی هستند و مال محسوب میشوند.

فایل صوتی این پست

۳- مال باید قابلیت اختصاص یافتن به شخص  داشته باشد و افراد بتوانند مالک آن شوند . بنابراین برخی از اموال که مفید و ضروری هستند اما نمی توانند به شخص خاصی تعلق داشته باشند مال محسوب نمی شوند مانند  نورخورشید . این اموال به دلیل اینکه برای استفاده همه بشر هستند نمی توانند به کسی تعلق داشته باشند . البته بعضی از اموال وجود دارند که مالک خاصی ندارند ولی مال محسوب می شوند که به انان اموال مباح میگویند که در یک مبحث مفصلا در مورد ان بحث خواهیم کرد .
نکته دیگری که می توان به آن اشاره کرد این است که مال با دارایی فرق دارد . دارایی مفهوم گسترده تری از مال دارد و جنبه منفی اموال و بدهی های فرد را هم شامل می شود . برای مثال یک میلیون تومان  قرض یک فرد هم دارایی محسوب شده که به اصطلاح ان را دارایی منفی میگوییم .

در نکته تستی و بسیار مهم باید بگوییم بعضی از اموال ممکن است برای شخصی بسیار با ارزش باشد اما برای دیگران خیر در نظر بگیرید یک شخص عکس جد پدری شمارا داشته باشد و شما تا به حال آن را ندیدید و حاضر به پرداخت پول زیادی برای ان باشید در این صورت این عکس برای شما مال محسوب میشود در این باره در پست بعدی بیشتر توضیح خواهیم داد.

ممنونیم از اینکه تا انتهای این پست با تیم وکلا و متخصصین حقوقی دادسرایار همراه بودید.

  نظرات