سفته چیست

اگر در زمینه سفته نیاز به مشاوره تلفنی یا حضوری داشتید خوشحال میشویم بتوانیم به شما عزیزان کمکی کنیم!

۰۹۱۷۴۳۹۳۷۵۴

۰۹۲۲۵۱۹۲۴۰۸

هرکسی میتواند با سفته  تعهد کند که در اینده پولی را به شخصی بپردازد.بر خلاف تصور عامه مردم که از سفته میترسند سفته ترسناک نیست و میتواند بسیار کاربردی باشد چرا سفته استفاده کمتری نسبت به چک دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم سفته خطر کمتری برای صادر کننده ان دارد و خطر کمتر یعنی احتمال پایین تر برای وصول در نتیجه مردم چک را ترجیح میدهند.

با ما باشید با موضوع سفته چیست در این مقاله ما نکات سفته را توضیح میدهیم

 

نکات مهم در سفته

سفته

سفته

تنظیم و تکمیل سفته

سفته باید مشخصات طاهری درستی داشته باشد و الا سفته محسوب نمیشود و قوانین سفته بر ان بار نمیشود، اول اینکه نباید بیشتر از حد مجاز سفته در ان نوشت برای مثال اگر سفته ای با حداکثر مبلغ ۵۰ میلیون ریال خریداری کرده اید نمیتوان ۱۰۰میلیون ریال در ان نوشت.

سفته باید مشخص شود در وجه کیست اما این به معنای این نیست حتما باید نام شخصی نوشته شود و میتوان ان را در وجه حامل نوشت

در سفته باید تاریخ را نوشت سفته بدون تاریخ در دادگاه میتواند برعلیه شخصی که سفته را امضا کرده استفاده شود چراکه عدم درج تاریخ به معنای این است که عندالمطالبه بوده و تاریخ مهم نیست و اثبات خلاف این امر برای شخصی که سفته امضا کرده امری دشوار است.

ویدیو سفته چیست

برای دیدن این ویدیو در اپارات اینجارا کلیک کنید

 

تغییر در سفته

برای تغییر در سفته باید ان را پشت نویسی کنید به معنای اینکه باید هر قسمتی را میخواهید تغییر بدهد خط بزنید و پشت سفته اطلاعات درست را بنویسید و امضا کنید . همچنین برای وکالت دادن به دیگری برای وصول هم باید پشت نویسی و امضا کنید

در نظر داشته باشید به شخصی که وکالت میدهید مثل خود شما میتواند ان را وصول و در صورتی که وصول محقق نشود بر روی ان اقدام کند

بازداشت و عدم پرداخت سفته

اگر میخواهید از مسئولیت تضامنی ظهرنویس‌ها برای وصول سفته خود استفاده کنید باید قبل ازاینکه یک سال از تاریخ واخواست شما بگذرد دادخواستی علیه انان تنظیم و به دادگاه بدهید اگر در این مورد اقدامی نکنید ،پس از یک سال دادخواست و دعوای شما علیه ظهرنویس‌ها پذیرفته نخواهد شد اما اگز دادخواست تقدیم کنید میتواند تقاضای قرار تامین کنید واین به این معنا است که دادگاه مالی از طهرنویسان به نفع شما توقیف میکند تا در صورتی که طلب وصول نشود این اموال را فروخته وطلب شما را پرداخت کند و اگر شخص مالی نداشته باشد به استناد ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی میتوان بازداشت ان را درخواست کرد.

امروزه استفاده از سفته در عرف محدود شده و استفاده زیادی ندارد و بیشتر جهت ضمانت در کار یا ضمانت در پرداخت وام و غیره استفاده میشود اما باید توجه کنید در صورتی که میخواهید جهت ضمانت سفته بدهید ان را در دفتر اسناد رسمی رسمی کنید چراکه در دادگاه ها سند عادی اعتبار زیادی ندارد .

عدم وصول سفته

اگر مبلغ تعهد با رسیدن موعد پرداخت نشود میتوانید تا ده روز سفته را واخواست کرد و واخواست را تنطیم و به دادگاه حقوقی تسلیم کنید واخواستنامه را باید از دادگاه یا حتی بانک بگیرید. در تنظیم واخواستنامه باید یک رونوشت کامل از موارد امضا شده، بنویسید و بعد از تهیه واخواست دادگاه دستور می‌دهد که واخواست به متعهد سفته ابلاغ شود . باید گفت هیچ نوشته ای اعتبار واخواست را ندارد .

پشت نویسان

اگر سفته توسط افراد دیگر پشت نویسی و امضا شود همه پشت نویسان و صادرکننده سفته باهم  مسئولیت دارند و این یعنی شما میتوانید به هریک از پشت نویسان رجوع کنید و تمام مبلغ را بخواهید ولی برای کسی که ان را پرداخت کند حق رجوع به پشت نویسان دیگر برای دریافت مبلغ وجود دارد تا اینکه به صادر کننده سفته برسد.

چگونه سفته را منتقل کنیم؟

شخصی که سفته به نام او نوشته شده میتواند با پشت نویسی ان را انتقال دهد و تمامی حقوق برای وصول سفته به نفر جدید منتقل میشود.

ضامن در سفته

جهت معتبر شدن سفته از صادرکننده ان بخواهید شخصی جهت ضمانت پشت ان را امضا کند و این باعث میشود در صورت عدم اجرای تعهد شما راحت تر به حق خود برسید چراکه پشت نویسان مسئولیت تضامنی دارند .

تفاوت چک و سفته

سفته وطیفه چک را دارد با این تفاوت که چک جنبه کیفری دارد و صدور چک بلامحل به خودی خود جرم است.

و اماتفاوت دیگر چک و سفته در این است که برای گرفتن چک شما باید در نزد بانک اعتباری داشته و چک دریافت کنید اما سفته نیاز به هیچ اعتباری ندارد.

سفته ی بدون نام

در صورت تنظیم سفته بدون نام طلبکار میتواند ان را انتقال دهد یا خود ان را وصول کند که اگر عبارت حواله کرد در سفته خط خورده شود دارنده سفته نمیتواند ان را انتقال دهد و باید خود ان را وصول کند.

سفته را کجا بگیریم؟

بهترین و مطمین ترین مکان برای دریافت سفته بانک ملی ایران است.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • باسلام
    برای دریافت مبلغ۱۰ م از شرکتی بابت ضمانت ۲۰,م سفته خواسته اند،برای جلوگیری از سوء استفاده به چه صورت سفته ها را پر کنم؟
    باتشکر فراوان

    پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
+989225192408
تماس با ما
+989225192408