اکراه در قتل

اگر در زمینه قتل نیاز به مشاوره تلفنی یا حضوری داشتید خوشحال میشویم بتوانیم به شما عزیزان کمکی کنیم!

۰۹۱۷۴۳۹۳۷۵۴

۰۹۲۲۵۱۹۲۴۰۸

ممکن است فردی که مرتکب جرمی شده قابل تعقیب و مجازات نباشد که چندین علت میتواند داشته باشدکه آنها را نام میبریم: اکراه، اضطرار و اجبار و مستی و جنون و صغیر بودن.

در این پست میخواهیم اکراه را بررسی کنیم به ویژه اکراه در قتل

اکراه در قتل

اکراه به چه معناست؟

اکراه یعنی فرد  دیگری را از راه  فشار(روحی و روانی) در حالتی قرار دهیم که اجبارا باید یا جرمی مرتکب شود یا یک چیز بسیار مهم را از دست دهد مثل جان یا مال خودش یا نزدیکانش به نحوی که اگر مرتکب جرم نشود یکی از موارد بالا در خطر باشد البته باید عرض کنیم اکراه ملاک شخصی دارد در مورد اکراه قانون مرتکب جرم را شایسته مجازات نمی‌داند و و اکراه کننده جرم فاعل را به دوش میکشد.

ماده ۱۵۱ قانون مجازات اسلامی(هرگاه کسی بر اثر اکراه غیرقابل تحمل مرتکب رفتاری شود که طبق قانون جرم محسوب می شود مجازات نمی گردد. در جرائم موجب تعزیر، اکراه کننده به مجازات فاعل جرم محکوم می شود. در جرائم موجب حد و قصاص طبق مقررات مربوط رفتار می شود.)

اکراه در قتل

برای دیدن این ویدیو در اپارات اینجا را کلیک کنید

فرض کنید حسن که با اتهام قتل محمد دستگیر شده، در دفاع از خود  ادعا میکند که سعید او را اکراه در قتل محمد کرده ؛ و با شهادت شهود و سایر ادله اثبات شود که سعید بارها حسن را تهدید کرده اگر حسن را به قتل نرساند، پسرش را به قتل میرساند  و یا منزلش را خراب میکند یا آتش میزند. همه میدانیم مطابق با  قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ هر کس شخص دیگری را عامدا به قتل برساند به قصاص نفس محکوم می‌شود. (در ضمن باید بگوییم در حالتی که بتوان با اولیای دم توافق کرد میتوان قصاص نفس را به دیه مبدل نمود. در این صورت قاتل علاوه بر پرداخت دیه به سه تا ده سال حبس محکوم می‌شود.)  به نظر شما مجازات اکراه کننده و مکره چیست؟

شرایط محقق شدن اکراه 

گفتیم که  اگر شخصی با تهدید جان یا مال، شخصی را اجبار به جرمی کند که به آن راضی نیست، اکراه تحقق میابد. بهتر است متذکر شویم که هر تهدیدی رافع مسئولیت نبوده و اکراه نیست. و  تهدیدی اکراه محسوب می‌شود که قانونی نباشد، قابل تحمل نباشد و اجتناب ناپذیر باشد، نتوان ان را دفع نمود و احتمالی و قریب‌الوقوع باشد. مثلا اگر شخصی متهم را تهدید بنمابد که او را طلسم می‌کند یا تهدید کند که او را بلند میکند و میزند زمین به طوری که ضربه مغزی شود، و متهم بداند چنین قدرتی ندارد و بداند میتواند دفاع کند اکراه محسوب نمیشود
لازم به ذکر است تهدید نیاز نیست برای همه قابل اثر نباشد و ملاک تشخیص خود شخص است اگر در او اثر کرد اکراه است و اگر اثر نکرد اکراه نیست.

 استثنا در اکراه

قاعده اکراه در همه موارد صحیح است  به‌جز قتل عمد. در قتل عمد مسئولیت جرم قتل با قاتل است، هرچند که به‌علت اکراه از سوی شخص دیگری مرتکب جرم قتل شده باشد.

ماده ۳۷۵ قانون مجازات اسلامی:اکراه در قتل مجوز قتل نیست و مرتکب، قصاص می شود و اکراه کننده، به حبس ابد محکوم می گردد.

در مورد صدمه های اق از از قتل، اکراه مطابق با قاعده پیش میرود یعنی رافع مسئولیت ارتکاب کننده است.  اگر فرد مضروب زنده بماند، مسئولیت کیفری با اکراه‌کننده است، نه مرتکب عمل.

ماده ۳۷۹ ق.م.ا.:هرگاه کسی دیگری را به رفتاری اکراه کند که موجب جنایت بر اکراه شونده گردد، جنایت عمدی است و اکراه کننده قصاص می شود مگر اکراه کننده قصد جنایت بر او را نداشته و آگاهی و توجه به اینکه این اکراه نوعاً موجب جنایت بر او می شود نیز نداشته باشد که در این صورت جنایت شبه عمدی است و اکراه کننده به پرداخت دیه محکوم می شود.

 حالات اکراه در قتل عمد

۱- زمانی که مرتکب قتل، شخص عاقل و بالغی باشد، قاتل به قصاص نفس و اکراه‌کننده به حبس ابد محکوم می‌شود. (ماده ۳۷۵ ق.م.ا.)
۲- زمانی که اکراه‌شونده (مکره) طفل غیرممیز یا مجنون باشد، فقط اکراه‌کننده قصاص می‌شود. (تبصره ۱ ماده ۳۷۵ ق.م.ا.) در این صورت، دیوانه و کودک غیرممیز که دارای قوه‌ی ادراک و تشخیص  نیستند مثل وسیله ای برای جرم هستند و فاقد مسئولیت کیفری هستند
۳- هرگاه اکراه‌شونده طفل ممیز (یعنی کودکی که  دارای قوه‌ ادراک و تشخیص) باشد، پرداخت دیه مقتول بر عهده‌ی عاقله‌ی قاتل است و اکراه‌کننده نیز به حبس ابد محکوم می‌شود. (تبصره ۲ ماده ۳۷۵ ق.م.ا.)

از این پست هم دیدن فرمایید رانندگی بدون گواهینامه

اکراه در قتل شبه‌عمد

تصور کنید حسن حسین را مجبور می‌کند که به سعید ضربه‌ای وارد کند و آن ضربه به اتفاق باعث  مرگ او می‌شود. به‌عنوان مثال مشتی به  او زده و در نتیجه ان مشت پای سعید لیز میخورد و سرسعید به زمین برخورد کرده و باعث مرگ او می‌شود. این قتل غیرعمد است.
در باره ی قتل غیرعمد، مطابق با قاعده کلی اکراه استفاده از اکراه و معاف شدم مکره از مجازات ممکن است و پرداخت دیه مقتول بر عهده اکراه‌کننده میباشد

با تشکر از اینکه در این پست با دادسرایار همراه بودید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
+989225192408
تماس با ما
+989225192408